Gusto Viski Kulübü Mayıs tadımımızın teması “Islay’nın Muhteşem Viskileri” oldu. Tadımda bol isli, turbalı ve güçlü karakterli viskileri ile nam salmış, İskoçya’nın en mistik bölgesi olan Islay’dan çok özel viskiler tattık.

Tadıma her zaman olduğu gibi Mehmet Yalçın’ın anlatımı eşlik etti. Kendisinden Islay bölgesine ve burada bulunan damıtımevleri hakkında ilginç bilgiler edindik.

Gusto Viski Kulübüyle yaptığımız diğer tadımlara buradan göz atabilirsiniz!


Tadıma geçmeden önce Islay bölgesinden kısaca bahsetmek istiyorum.

İskoçya’nın 6 viski bölgesinden (Speyside, Highland, Lowland, Islay, Adalar, Cambeltown) biri olan Islay, İskoçya’nın güney batı kıyısında bulunan oldukça ufak bir alanı kapsıyor.

4,000 kişiye yakın bir nüfusu olan ve ana karaya vapur ile 2 saat uzaklıkta olan Islay (okunuşu Ay-la), viski dünyasının en ikonik damıtımevlerine ev sahipliği yapıyor.

Islay’da şu anda aktif 9 damıtımevi bulunuyor:

Ardbeg, Lagavulin, Laphroaig, Kilchoman, Bruichladdich, Caol Ila, Bunnahabhain, Bowmore ve yeni açılan Ardnahoe.

Islay bölgesinde, sadece İskoçya’nın değil, dünyanın en karakteristik viskilerinin üretiliğini söylersek pek de yanlış söylemiş olmayız. Bu bölgenin viskileri genellikle isli, turbalı, ilaçsı ve tuzlu aromaların belirgin olduğu güçlü ve yoğun viskileriyle biliniyor.

Islay bölgesi ve bölgede bulunan damıtımevleri hakkında detaylı bilgi almak için “Islay Viskileri Hakkında Her Şey” yazıma göz atabilirsiniz…


Islay bölgesini kısaca tanıdıktan sonra gelelim tadıma…

“Islay’nın Muhteşem Viskileri” tadımında bol isli, turbalı ve güçlü karakterleriyle öne çıkan 7 farklı ekspresyon denedik. Bu ekspresyonlar öncesi ise, her tadımda olduğu gibi  kör tadım usulü tattığımız bir X viskimiz de vardı.

Tadımda sırasıyla aşağıdaki viskiler tadıldı:

  • X Viski (Glenfarclas 15)
  • Compass Box Peat Monster (%46 abv)
  • James Eadie Caol Ila (%46 abv)
  • Lagavulin Distillers Edition (%43 abv)
  • Laphroaig An Cuan Mhor (%48 abv)
  • Bowmore Limited Edition 1989 (%51,8 abv)
  • Ileach Cask Strength (%58 abv)
  • Bruichladdich Octomore Masterclass 08.2 (%58,4 abv) 

Her bir ekspresyon hakkında detaylar ve kısaca tadım notlarım şu şekilde:

X Viski (Glenfarclas 15): İskoçya’nın Highland bölgesinde bulunan Glenfarclas damıtımevinin 15 yıllık, 46 dereceli ekspresyonu. Kör tadım usulü tattığımız Glenfarclas 15’i tahmin etmek açıkçası çok kolay olmadı. 

Burundaki kuru meyve ve narenciye aromaları şeri fıçıların habercisiyken, damaktaki yakıcılık alkol seviyesinin 43 derece üstü olduğunu net bir şekilde hissettirdi. Yine de ekip olarak damıtımevini bulmakta zorlandık.

Glenfarclas 15, tatlı-baharatlı aromaların belirgin olduğu güçlü ve dolgun bir malt.

Compass Box Peat Monster: İskoçya’nın Islay ve Highland bölgelerinde bulunan Laphroaig, Caol Ila, Ledaig ve Ardmore damıtımevlerinde üretilmiş malt viskilerin karışımından oluşan bir Blended Malt (Malt Harmanı).

Yoğun is ve füme kokularına ilaçsı ve hafif meyvemsi notalar eşlik ediyor. Damakta da benzer şekilde is ve turba ön planda. Yanık meşe, karabiber ve citrus. Oldukça dolgun ve yoğun bir karaktere sahip. Bitişte is, bal, karabiber ve tuz. Uzun, kuru bir bitiş.

James Eadie Caol Ila 10: Caol Ila damıtımevinde 2007’de damıtılıp, 2018’de şişelenen ikinci dolum Bourbon fıçılarında yıllanmış iki fıçının ürünü. Bağımsız şişeleyici James Eadie’nin bu ekspresyonu, 1147 şişelik bir partiye ait.

Burunda tatlı-füme aromalar. Zarif turba karakterine narenciye eşlik ediyor. 10 yıldan biraz daha genç bir görüntüde. Damakta isli ve füme tatları, karamel, karabiber ve portakal, nektarin gibi meyvemsi aromalar takip ediyor. Yumuşak içimli. Bitiş orta uzunlukta, kuru, biberli, isli ve çok hafif meyvemsi.

Lagavulin Distillers Edition 1998: Lagavulin damıtımevinin Distillers Edition şişelemelerinden biri olan bu şişe, 1998’de damıtılıp 2014’te şişelenmiş. Diğer Distillers Edition ekspresyonları gibi bu şişe de olgunlaşma döneminin son aşamasını Pedro Ximénez şeri fıçılarında geçiriyor.

Burunda isli, füme, ve odunsu kokulara ek olarak pekmez, karamel ve ilaçsı kokular. Damakta da is, turba, bol şeri ve ilaçsı aromalar. Bu ekspresyonu, Lagavulin Distillers Edition 2001‘e kıyasla hem burunda, hem de damakta daha ilaçsı bulduğumu söyleyebilirim. Bitişte uzun, kuru, baharatlı ve isli.

Laphroaig An Cuan Mor: Damıtımevinin ilk olarak birinci dolum eski Bourbon, sonrasında Avrupa meşesinden fıçılarda olgunlaştırıp, 48 dereceyle şişelediği ekspresyonu.

Burunda kuru meyve, karamel ve lavanta gibi zarif ve tatlı kokulara is, tuz, füme, ahşap ve ilaç kokuları eşlik ediyor. Zengin, dolgun ve aromatik. 48 derecelik alkol seviyesi ben buradayım diyor ama çok dengeli, rahatsız etmiyor.

Damakta füme, isli ve ilaçsı aromalar belirgin. İlaçsı aromalar burna kıyasla daha önde. Hemen ardından kuru meyve, karamel, citrus ve karabiber aromaları. Ağız sulandırıcı, damağı kaplayan ve dolgun bir yapıda. Bitişte isli, tatlı, baharatlı ve ilaçsı aromalar dengeli ve uzun.

Bowmore Limited Edition 1989: Bowmore damıtımevinin okyanus seviyesinin altındaki mahzenlerde yıllandırdığı 134 eski Bourbon fıçısından, fıçı sertliğinde (%51.8) şişelediği özel ekspresyonu.

Burunda zarif füme kokulara meşe, karamel, vanilya ve badem ezmesi eşlik ediyor. Damakta esmer şeker, karamel ve bal gibi tatlı aromalara ek olarak odunsu ve füme aromalar. Bitiş orta uzunlukta, odunsu, füme ve karamelize notalar.

Ileach Cask Strength: Kimliği açıklamayan Islay’lı bir damıtımevine ait olan bu ekspresyon, fıçı sertliğinde (%58 abv) Ileach markası altında şişelenmiş.

Burunda yoğun isli, ilaçsı ve tuzlu kokular hakim. Özellikle ilaçsı karakter çok baskın. Gazlı bez, yanık yağ ve etsi kokular aldığımı söyleyebilirim. Damakta isli, füme ve ilaçsı tatlar yoğun, fakat burna kıyasla daha az olduğunu söyleyebilirim. Bu aromalara bal ve limon eşlik ediyor. Bitiş orta ile uzun arası, bolca is, meşe, bal ve karamel.

Bruichladdich Octomore Masterclass 08.2: İlk 6 yılı biri Fransız Mourvedre kırmızı şarabı, biri Avustralya tatlı şarabı, biri Fransız Sauterness şarabı fıçıları olmak üzere üç farklı fıçıda geçirmiş, 167 ppm turba seviyesine sahip, 58.4 derecelik vahşi bir malt.

Bruichladdich Octomore Masterclass 08.2 oldukça güçlü ve zengin bir karaktere sahip. Burunda romu anımsatan yoğun tatlı kokulara bol isli, füme ve çok az da ilaçsı kokular eşlik ediyor. Damakta da benzer şekilde. İsli, füme tatlarla, likörümsü olarak adlandırabileceğim şekerli aromaların güzel bir uyumu hakim. Ek olarak bol baharat ve biber. Bitişte, fazlasıyla uzun, isli, kuru ve iyotsu.

Tadımın Özeti

Benim için bu tadımın yıldızı Laphroaig An Cuan Mhor ve Bruichladdich Octomore Masterclass 08.2 oldu.

Laphroaig An Cuan Mhor’un yoğun ve müthiş zengin karakterine bayıldım. Meyvemsi, ilaçsı, baharatlı, tatlı füme aromaları (daha da sayabiliriz…), turba karakteri çok zarif bir şekilde sarmalamış.

Octomore Masterclass 08.02 ise bol turbalı, isli karakterine rağmen sunduğu rom benzeri ağız sulandırıcı tatlı aromalar sunan ilginç bir viski. Bence Masterclass serisinin en başarılı ekspresyonu olmuş!

İlk kez denediğim ve muhtemelen bir daha tadamayacağım Bowmore Limited Edition 1989 ise 1990 Sherry Edition kadar olmasa da gerçekten özel bir viski olarak aklımda yer etti.

Her zaman olduğu gibi müthiş anlatımı için Mehmet Yalçın’a, katkılarıyla tadımı unutulmaz kılan Deniz Ergener, Veysel Oğuz ve tabii ki keyifli akşam için tüm Gusto Viski Kulübü üyelerine çok teşekkürler!


Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer tadım ve etkinlikler için…

Gusto Viski Kulübü tadımları için…

Leave a Reply

Your email address will not be published.