Gusto Viski Kulübü ile yaptığımız “Şeri ile Taçlanan Maltlar” tadımında denediğim bu özel ekspresyonu Mehmet Yalçın‘ın kendi yazısıyla paylaşmak istiyorum:

Bowmore’un 1990’da damıtılan, sadece birkaç fıçıya basıldıktan sonra 16 yıl boyunca aynı fıçıda, Islay adasının deniz seviyesinin altındaki mahzenlerinde yıllandırılan, fıçıları açılır açılmaz da alkol oranı düşürülmeden, filtre dahi edilmeden olduğu gibi şişelenen “Limited Edition Sherry Matured”… Çok az sayıda piyasaya verilip Bowmore’un tutkulu koleksiyonerleri tarafından adeta yağmalanan bu viski, bu satırların yazarı tarafından 2009 yılında bir müzayedede ele geçirildi ve o gün bu gündür Frankfurt’ta güvenilir bir adreste, bir “uyuyan güzel” olarak bugünleri bekledi.

Şeri fıçılarında 16 yıl boyunca olgunlaştırılan bu ekspresyon, fıçı sertliğinde (Cask Strength) yani alkol oranı azaltılmadan 54,7 dereceyle şişeleniyor.

Bowmore Limited Edition Sherry Matured 1990 (Scotch Single Malt, 54,7% abv)

Burun: Turba etkisi oldukça fazla. Deri, tentürdiyot ve gazlı bez… Bunları takiben hafif şeri ve bitter. Yoğun fakat yormayan, dengeli bir yapıda.

Damak: Damakta şaşırtıcı derecede yumuşak… Şeri ve turbanın müthiş bir dengesi var. Dolgun ve kremamsı bir yapıda.

Bitiş: Turba, kuru üzüm, tütün aromaları. Uzun soluklu ve kuru.

Genel Yorum: Yoğun turba etkisine rağmen oldukça dengeli ve yumuşak bir ekspresyon. Özellikle damaktaki yumuşak yapısı ve turba-şeri uyumu gerçekten çok başarılı!

Bowmore Limited Edition Sherry Matured 1990
Burun93%
Damak93%
Bitiş93%
Genel0%
93%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.