Ankara viskisi, Türkiye’nin ilk, tek ve “ne yazık ki” son viskisi olma özelliğini taşıyor.

Ankara viskisinin yapımında arpa maltı kullanılırken, üretilen alkolün olgunlaşması için ana viski ülkelerindeki kurallara uygun olarak meşe fıçılar tercih edilmiş. Olgunlaşma süresi ise 5 yıl olarak belirlenmiş. Çok belirgin olmasa da bu ibare şişenin üzerinde yer almakta.

Bu özel viskiyi koleksiyonundan çıkararak benimle paylaştığı için Tolga Kuzdere arkadaşıma çok teşekkür ederim. Eğer ilginizi çekerse Tolga’nın Outofofficemate adında harika bir gezi blogu var. Takip etmenizi tavsiye ederim!

Ankara Viskisi (Türk Single Maltı, %43 abv)

Burun: İlk koklamada şeker ve vanilya öne çıkıyor. Hemen sonrasında uhu ve temizlik malzemesi olarak adlandırabileceğim kimyasal kokular mevcut. Kadehin biraz havalanması ile vanilya belirginleşiyor. Onu takiben hindistan cevizi (Malibu gibi) notaları aldım.

Damak: Oldukça yakıcı, keskin bir karaktere sahip, damağı fazlasıyla uyuşturuyor. Ağır bir puro içtikten sonra damakta kalan uyuşukluğa benzetebilirim. Burunda olduğu gibi tatlı fakat baharat daha ön planda. Yoğun olmasa da meşe, şeker ve vanilya aromaları da mevcut. 

Bitiş: Oldukça kısa. Sıcak, baharatlı ve çok az vanilya.

Genel Yorum: Damakta fazlasıyla baharatlı ve keskin karakterinden pek keyif aldığımı söyleyemem. Buna ek olarak dengesiz yapısı ve kısa bitişi de diğer olumsuz tarafları.

Biraz pozitif açıdan bakmaya çalışırsam, burunda ve damakta seyrek de olsa bazı aromaların tatmin edici olduğunu söyleyebilirim.

Yine de bir Türki viskisi olması nedeniyle Ankara Viskisinin bendeki yeri apayrı…


Bu yazı ilginizi çektiyse,

Ankara Viskisinin hikayesi anlattığım yazım için…

“Türkiye’de neden viski üretilmiyor?” sorusunu cevapladığım yazım için…

Ankara Viskisi
Dengesiz, vahşi ve fazlasıyla kısa bitişine rağmen, Türk viskisi olması nedeniyle benim için Ankara Viskisi tam puanı hakediyor!
Burun65%
Damak65%
Bitiş65%
Genel68%
66%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (4 Votes)
87%

Bir Yorum Yazın