Ankara viskisi, Türkiye’nin ilk, tek ve “ne yazık ki” son viskisi olma özelliğini taşıyor. Ankara viskisinin yapımında arpa maltı kullanılırken, üretilen alkolün olgunlaşması için ana viski ülkelerindeki kurallara uygun olarak meşe fıçılar tercih edilmiş. Olgunlaşma süresi ise 5 yıl olarak belirlenmiş. Çok belirgin olmasa da bu ibare şişenin üzerinde yer almakta.

Ankara Viskisinin hikayesinin uzun uzun anlattığım yazıma buradan göz atabilrsiniz. Ayrıca eğer aklınıza “Neden ülkemizde viski üretilmiyor” sorusu geliyorsa da, sizi bu yazıma alalım…

Ankara Viskisi (Türk Single Maltı, 43% abv)

Burun: İlk koklamada şeker ve vanilya öne çıkıyor. Hemen sonrasında uhu ve temizlik malzemesi olarak adlandırabileceğim kimyasal kokular mevcut. Kadehin biraz havalanması ile vanilya belirginleşiyor. Onu takiben hindistan cevizi (Malibu gibi) notaları aldım.

Damak: Oldukça yakıcı, keskin bir karaktere sahip, damağı fazlasıyla uyuşturuyor. Ağır bir puro içtikten sonra damakta kalan uyuşukluğa benzetebilirim. Burunda olduğu gibi tatlı fakat baharat daha ön planda. Yoğun olmasa da meşe, şeker ve vanilya aromaları da mevcut.

Bitiş: Oldukça kısa. Sıcak, baharatlı ve çok az vanilya.

Damakta fazlasıyla baharatlı ve keskin karakterinden pek keyif aldığımı söyleyemem. Buna ek olarak dengesiz yapısı ve kısa bitişi de diğer olumsuz tarafları. Biraz pozitif açıdan bakmaya çalışırsam, burunda ve damakta seyrek de olsa bazı aromaların tatmin edici olduğunu söyleyebilirim. Yine de bir Türki viskisi olması nedeniyle Ankara Viskisinin bendeki yeri apayrı…


Bu özel viskiyi koleksiyonundan çıkararak benimle paylaştığı için Tolga Kuzdere arkadaşıma çok teşekkür ederim. Eğer ilginizi çekerse Tolga’nın Outofofficemate adında harika bir gezi blogu var. Takip etmenizi tavsiye ederim!

Ankara Viskisi
Burun66%
Damak66%
Bitiş65%
66%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.