2018 Campbeltown Malts Festival etkinliği için sınırlı sayıda üretilen özel bir Glen Scotia ekspresyonu. 2008 yılında damıtılıp, ilk dolum bourbon fıçılarda yaklaşık 10 yıl olgunlaştırıldıktan sonra 6 ay süreliğine Ruby Port fıçılarında bekletilen Glen Scotia 2008 Vintage, 57.8 alkol derecesiyle fıçı sertliğinde şişelenmiş.

Koleksiyonunda bulunan bu özel şişeyi paylaştığı için Levent Dülgeroğlu’na (WhiskySurfer) çok teşekkür ederim!

Glen Scotia 2008 Vintage Campbeltown Malts Festival (İskoç Single Malt, 57.8% abv)

Burun: Vanilya, üzüm ve kayısı gibi meyvemsi aromaların ilk aldığım kokular. Ek olarak vanilya ve çikolatalı pasta olarak adlandırabileceğim yoğun tatlı notalar mevcut. Hemen sonrasında tuz, deri ve meşe. Tatlı ve tuzlu aromaların uyumu… Alkol kendini hissettirse de rahatsız etmiyor.

Damak: Ağız sulandırıcı ve yoğun tatlı aromaların olduğu güçlü bir damak. Kırmızı elma, üzüm, limon ve kırmızı meyveler… Tatlı aromaların hemen arkasından baharatlı ve hafif acı bir tat aldım. Geride ise yanık meşe ve çok çok az tuz.

Bitiş: Orta ile uzun arası, tatlı-ekşi ve çok hafif isli.

Genel Yorum: Bu ekspresyonun benim için en önemli özelliği tatlı, tuzlu ve isli aromaları aynı anda sunması. Tatlı aromalar (özellikle damakta) diğer aromalara kıyasla biraz daha baskın olsa da, Glen Scotia 2008 Vintage genel olarak dengeli, yoğun ve zengin bir ekspresyon.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Glen Scotia tadım notlarım…

Glen Scotia 2008 Vintage
Tatlı aromaların baskın olduğu fakat tuzlu ve isli notaları da dengeli bir şekilde sunan yoğun ve zengin bir ekspresyon.
Burun89%
Damak86%
Bitiş87%
Genel88%
88%Overall Score
Reader Rating: (6 Votes)
89%

Leave a Reply

Your email address will not be published.