Clynelish 14, İskoçya’nın Highland bölgesinde bulunan Clynelish damıtımevinin (Okunuşu: Kılayn-liş) standart ekspresyonu.

Clynelish’in, Johnnie Walker Gold Label Reserve harmanının ana maltlarından biri olduğunu da belirtelim.

Clynelish 14 (İskoç Single Malt, 46% abv)

Burun: Taze ve çiçeksi kokular hemen kendini gösteriyor. Bu kokuları elma, armut, vanilya, limon ve bal gibi tatlı notalarla beraber zencefil ve mum kokuları takip ediyor. Tatlı ve ferah olmasına rağmen güçlü ve hafif yakıcı bir karakterde.

Damak: Böyle bir burundan sonra ancak bu kadar farklı ve şaşırtıcı bir damak olur… İlk diyebileceğim şey sıcak ve kavurucu! Zencefil, baharat ve karabiber. Puro sonrası ağızda kalan kül tadına benzer bir acılık bırakıyor. Kadehimde biraz bekletince hafif tuzlu ve burundaki tatlı aromalar açığa çıktı. Portakal, citrus, bal ve toffee. Kompleks ve dolgun.

Bitiş: Baharatlı, kuru ve oldukça uzun.

Genel Yorum: Clynelish 14 için aklımda kalan ilk şey burundaki taze ve çiçeksi kokulardan sonra içtiğimde damağımı adeta kavurması… “Viski içiyorum” hissi uyandıran bir ilginç ve güçlü viski! Clynelish 14’ün aynı zamanda ilk denediğim Single maltlardan biri olduğunu da belirtmek isterim.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm İskoç viskileri tadım notlarım…

İskoç viskileri hakkında tüm detaylar için…

Clynelish 14
Clynelish 14 için aklımda kalan ilk şey burundaki taze ve çiçeksi kokulardan sonra içtiğimde damağımı adeta kavurması... "Viski içiyorum" hissi uyandıran bir ilginç ve güçlü viski!
Burun86%
Damak84%
Bitiş86%
Genel85%
85%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (10 Votes)
82%

Bir Yorum Yazın