Clynelish 14, İskoçya’nın Highland bölgesinde bulunan Clynelish damıtımevinin (Okunuşu: Kılayn-liş) standart ekspresyonu. Clynelish’in, Johnnie Walker Gold Label Reserve harmanının ana maltlarından biri olduğunu da belirtelim.

Clynelish 14 (Scotch Single Malt, 46% abv)

Burun: Taze ve çiçeksi kokular hemen kendini gösteriyor. Bu kokuları elma, armut, vanilya, limon ve bal gibi tatlı notalarla beraber zencefil ve mum kokuları takip ediyor. Tatlı ve ferah olmasına rağmen güçlü ve hafif yakıcı bir karakterde.

Damak: Burunla benzer şekilde portakal, citrus, karamel ve meşe tatları kendini gösterse de ilk olarak baharatlı yapısı dikkat çekiyor. Zencefil, baharat ve hafif karabiber ile damakta hafif bir sıcaklık hissi yaratıyor. Kadehimde biraz bekletince hafif deri, tuz ve burundaki meyve aromalar açığa çıktı. Kompleks ve dolgun.

Bitiş: Baharatlı, hafif biberli ve uzun bir bitiş.

Aslında uzun yıllardır raflarda olan Clynelish 14’ün yeterli kadar bilinmediğini ve takdir edilmediğini düşünüyorum. İlk koklamadan damakta bıraktığı son tada kadar size oldukça ilginç bir içim sunuyor. Burundaki taze ve çiçeksi kokulardan sonra damakta daha baharatlı ve dolgun ve kompleks bir karakter sunuyor.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm İskoç viskileri tadım notlarım…

İskoç viskileri hakkında tüm detaylar için…

Clynelish 14
Burun86%
Damak84%
Bitiş86%
85%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.