Talisker 57° North, markanın 57 derece alkol seviyesi ile cask strength (Fıçı sertliğinde) olarak şişelediği ve yıl ibaresiz (Nas) olarak satışa sunduğu bir ekspresyon.

Talisker 57° North adını,  İskoçya‘nın Skye adasında bulunan damıtımevinin coğrafi olarak bulunduğu 57° enleminden alıyor.

Talisker 57° North (İskoç Single Malt, %57 abv)

Burun: İlk koklama ile beraber isli, fümemsi ve tuzlu notaları fazlasıyla hissettiriyor. Oldukça yağlı ve güçlü bir viski görüntüsünde. Kadeh biraz havalandıkça vanilya ve portakal gibi tatlı aromalar belirginleşiyor. Ek olarak, ferah ve ıslak meşe olarak adlandırabileceğim kokular da mevcut. 57 derecelik burunda henüz hissettirmiyor.

Damak: Damakta adeta patlıyor. Oldukça baharatlı ve alkolü hissettiren bir yapıda. Zencefil acılığına ek olarak tane karabiber, tuz ve burundaki kadar etkili olmasa da tatlı ve karamelimsi aromalar. Ağızda yağlı ve dolgun bir hissiyat yaratıyor.

Kadehinize 1-2 damla su ilave ederek tatlı aromaları biraz daha ortaya çıkabilirsiniz.

Bitiş: Oldukça uzun, kuru ve keskin bir bitiş. Burunda başlayan isli aromalar bitişte de fazlasıyla hissediliyor. 

Genel Yorum: Talisker 57° North, markanın standart ekspresyonu Talisker 10‘dan daha baharatlı, acı ve genel olarak daha agresif bir viski.

Diğer Talisker tadım notlarım için…

Talisker 57° North
Markanın standart ekspresyonu Talisker 10'a kıyasla daha baharatlı, acı ve genel olarak daha agresif.
Burun90%
Damak89%
Bitiş89%
Genel89%
89%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (9 Votes)
74%

Bir Yorum Yazın