Yapay zeka (AI) son yıllarda çok sık gündemde olan bir konu. Aslında çok uzun yıllardır birçok dizi ve filme konu olan bu teknoloji, artık bir bilimkurgu öğesi olmaktan çıkarak yavaş yavaş günlük hayatımızın bir parçası olmaya başladı.

Yapay zeka günümüzde, sanayi, otomotiv, finans, sağlık, lojistik, sosyal medya ve bunun gibi birçok farklı sektörde giderek etkisi göstermeye başladı. Sanat, hukuk, tıp gibi birikim ve tecrübe gerektiren alanlarda bile yapay zeka kullanımını görmek mümkün.

Geçtiğimiz günlerde, AI teknolojisinin viski dünyasına da giriş yaptığının haberini aldık!

Habere göre, İsveçli viski firması Mackmyra yapay zeka teknolojisini kullanarak bir viski çıkarmaya hazırlanıyor.

Bu haber birçok viski meraklısını heyecanlandırırken, benim gibi ileride dünyayı robotların yöneteceği fikrinden korkanları ise biraz ürkütebilir… Çünkü viski üretim sürecine baktığımız zaman, yaklaşık 1000 yıla yakın bir süredir benzer şekillerde uygulanan, insan dokunuşunun ve emeğinin çok değerli olduğu bir süreç olduğunu görüyoruz. Bu süreçte yapay zekanın, insanların yerini alma düşüncesi gerçekten korkutucu…

İşin bilimkurgu detayını bir kenara bırakırsak, çok kısaca Mackmyra’nın yapay zeka teknolojisini viski üretim sürecine nasıl dahil ettiğinde bahsedeyim.

Yapay Zeka & Viski Üretimi

Mackmyra bu proje için teknoloji devi Microsoft ve AI üzerine uzmanlaşmış bir firma olan Fourkind ile işbirliği yapmış.

Proje kapsamında, Microsoft’un oluşturmuş olduğu bir cloud (bulut) platformuna, viski üretimi (maltlama, fermantasyon, damıtım ve diğer tüm aşamalar…), Mackmyra’nın tarihi, iç süreçleri, eski ekspresyonları, satış rakamları, müşteri tercihleri, kısacası damıtımeviyle alakalı tüm veriler girilmiş. 

Yapay zeka algoritmaları sayesinde, Cloud platformuna girilen bu verileri birtakım analizlerden geçirerek 70 milyon farklı viski formülü ortaya çıkarmış ve bu formüller arasından da tüketicilerin en çok beğenebileceği formülü seçmiş.

Mackmyra’nın Yapay Zeka ile ortaya çıkardığı bu ekspresyonun 2019’un sonbaharında satışa sunulması planlanıyor.

Bu haber sonrası muhtemelen akıllara gelen sorulardan ilki: Peki, Yapay Zeka baş harmancıların yerini alabilir mi?

Bildiğin üzere Baş Harmancılar viski dünyasında en prestij sahibi kişiler. Bu kişiler uzun yıllara dayanan eğitim, birikim ve tecrübeleri olan, markaların ekspresyonlarının nasıl olacağına karar veren, kısacası içtiğimiz viskilerin içerisinde bulunan her bir aromayı borçlu olduğumuz kişiler… Acaba yapay zeka, baş harmancıların yaptığı bu zorlu işi üstlenebilir mi?

Mackmyra’nın baş harmancısı Angela D’Orazio‘nun için bu soru oldukça rahat. D’Orazio’ya göre viski yapımı konusunda herhangi bir makinenin insanın yerini alması mümkün değil. Çünkü her ne kadar yapay zeka birçok veriyi analiz edip en iyi sonucu vermeyi hedeflese de, günü sonunda son kararı verecek kişi bu işe yıllarını vermiş baş harmancılar.

Şimdilik…

Mackmyra’nın Baş Harmancısı Angela D’Orazio


Bu yazı ilginizi çektiyse;

Viski dünyasında yaşanan diğer sektörel gelişmelere göz atmak için…

Leave a Reply

Your email address will not be published.