2017’nin mart ayında üretime başlayan Ncn’ean damıtım evi İskoçya’nın ilk organik damıtım evi olma özelliğini taşıyor.

Highland bölgesinde bulunan Ncn’ean, İskoçya’nın ilk ve tek %100 organik single maltlarını üreterek viski severlerin beğenisine sunacak. 

Ncn’ean’de viski üretimi için sadece organik arpa ve yerel su kullanılıyor. Ayrıca, damıtım evinde kullanılan tüm enerji yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ediliyor. Bu da Ncn’ean’i İskoçya’nın en “yeşil” damıtım evlerinden biri yapıyor.

Neachneohain kelimesinin kısaltması olan Ncn’ean, “Nuk-ni-en” şeklinde telaffuz ediliyor. İskoç kelt kültüründe bir Cadı Kraliçe olan Neachneohain, aynı zamanda “Queen of the Spirits” yani “İçkilerin Kraliçesi” olarak da biliniyor.

Organik damıtım evi fikrinin arkasındaki isim Annabel Thomas, çevreye ve doğaya büyük saygı duyduklarını ve tüm operasyonlarını buna göre yönettiklerini belirtiyor. Thomas ayrıca genç ve bağımsız bir damıtım evi olarak farklı tatlar keşfetme ve piyasaya bazı yenilikler getirme amacında olduklarını da ekliyor.

Annabel Thomas

İlk viskilerini 2020 yılında piyasaya sürmeyi planlayan Ncn’ean’de üretilecek single maltların genç, yumuşak ve meyvemsi karaktere sahip olup, eski bourbon ve kırmızı şarap fıçılarında olgunlaştırılması planlanıyor. 

Ncn’ean damıtım evinin kurulma aşamasında viski dünyasının en önemli figürlerinden biri olan Dr. Jim Swan‘ın da büyük rol oynadığını belirtelim. Baş damıtımcı olarak Thomas ve ekibine danışmanlık veren Dr. Swan, ne yazık ki bu sene şubat ayında hayatını kaybetti…

Dr. Jim Swan

Dr. Jim Swan’dan kısaca bahsetmek gerekirse;

40 yılı aşkın bir süredir viski sektörü içerisinde olan Dr. Swan’ın viski üretimi hakkında sayısız araştırması ve çalışması bulunuyor. KilchomanKavalan, Amrut, Penderyn, The London Distillery ve Lindores Abbey gibi birçok damıtım evine de büyük katkılar sağlayan Dr. Swan, sektörün gelişmesinde çok önemli bir yere sahip.

“Organik” bir damıtım evinde viski üretim süreci nasıl olur diye merak eden viski severler önümüzdeki günlerde damıtım evinin ziyaretçilere kapılarını açması ile bu meraklarını giderebilecekler.

Üretim sonucunda ortaya çıkacak viskiyi merak edenlerin ise 2020’ye kadar sabretmeleri gerekiyor… 


Reference: scotchwhisky.com, forbes.com

Photo Credit: ncnean.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.