Johnnie Walker‘ın yürüyen adam logosu viski dünyasının en ikonik sembollerinden birisidir.

100 yılı aşkın bir geçmişi olan bu logonun en az Nike, Adidas, Apple veya McDonald’s gibi markaların logoları kadar bilinirliliğe sahip olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz. Öyle ki, sadece viski meraklılarının değil, viski ile alakası olmayanların bile bu logoyu gördüğü anda hemen tanıma olasılığı oldukça yüksektir.

1900’lerin başında Johnnie Walker markasını yöneten George Paterson ve Alexander Walker, Special Old Highland Whisky ve Extra Special Old Highland Whisky adındaki viskilerini Red Label ve Black Label olarak tekrar lanse ederler. Paterson ve Walker isim değişikliğine ek olarak viskilerinin görsel olarak da daha dikkat çekici olmasını isterler.

Bunun için bir logo arayışına geçen ikili uzun bir arayıştan sonra sonunda doğru kişiyle karşılaşırlar, Tom Browne… 

Genç bir karikatürist olan Tom Browne bir öğle yemeği sırasında menünün arkasına bir şeyler karalamaya başlar. İşte Tom’un bu karalamaları günümüze kadar gelen ikonik yürüyen adam logosunun ilk çizimleridir…

Geçmişten bugüne Johnnie Walker’ın bazı unutulmaz reklamlarını ve zamanla değişen logosunu görmek için galeriye göz atabilirsiniz.


Photo Credit: vinepair.com, willowtreevintage.com.au

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Johnnie Walker Tadım notları…

Leave a Reply

Your email address will not be published.