Dünyanın en çok satan harmanları arasında yer alan Johnnie Walker Black Label, aynı zaman markanın çıkardığı ilk ekspresyon olma özelliğini de taşıyor. Black Label ilk olarak 1865 yılında “Walker’s Old Highland” adı ile piyasaya sürülmüş. 1905 yılına kadar bu isimle satılan ekspresyon 1905 yılında “Extra Special Old Highland” adını almış. Bu adını da sadece 4 yıl taşıyan ekspresyon, 1909’da markanın imaj yenileme çalışmaları kapsamında bugünkü adını almış.

En genci 12 yaşında olmak üzere yaklaşık 40 farklı viskinin harmanında oluşan Johnnie Walker Black Label’ın merkezinde, markanın diğer ekspresyonlarında olduğu gibi Speyside maltı Cardhu bulunuyor. Black Label harmanında Cardhu’ya ek olarak, Skye adasından Talisker ve Islay bölgesinden Lagavulin, Caol Ila gibi maltları da barındırıyor.

Johnnie Walker Black Label 12 (Blended Scotch, 40% abv)

Burun: Vanilya, bal ve meşe notalarına ek olarak tarçın ve lezzetli bir is kokusu. Kuru incir ve üzüm gibi notalar da almak mümkün.

Damak: Vanilya, tarçın ve meşe aromalarına karamel, badem ve çikolata gibi tatlı tatlar eşlik ediyor. Burunda olduğu gibi damakta da isli notalar mevcut. İsli ve tatlı aromalar müthiş bir dengede. Ağzı kaplayan, ipeksi ve yağlı bir yapıya sahip.

Bitiş: Kuru üzüm ve baharat notalarının eşlik ettiği isli ve uzun bir bitiş.

Genel: İçerken adeta bir malt viski içiyormuşsunuz hissi veren güçlü karakteri ve birçok damak tadına uyum sağlayabilecek dengeli yapısıyla Black Label, en çok tercih ettiğim harmanlar arasında yer alıyor. Oldukça zengin bir harman olan Johnnie Walker Black Label, aynı zamanda fiyat-performans olarak da en başarılı ekspresyonlardan biri diyebilirim.

Photo Credit: jason-scotchreviews.blogspot.com


Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Johnnie Walker Tadım notları…

Johnnie Walker’ın ikonik yürüyen adam logosunun hikayesi…

Johnnie Walker’a dair bilmeniz gereken her şey…

Johnnie Walker Black Label
İsli, tatlı ve meşemsi aromalar... Denge denildiğinde aklıma ilk gelen harmanlardan biri. Gerçek bir klasik!
Burun86%
Damak85%
Bitiş85%
Genel86%
86%Overall Score
Reader Rating: (325 Votes)
15%

14 Responses

 1. Alper

  Jack Daniel’s No.7 ile karşılaştırırsanız hangisi daha sert bir içime sahipti?

  Reply
  • & Viski

   İki viski de karakter açısından oldukça farklı. İçim olarak bakarsak iki ekspresyon için de kolay içimli diyebilirim. Black Label hem denge, hem de aroma zenginliği açısından önde olduğunu düşünüyorum. Fakat belirgin isli ve baharatlı tatlara sahip. Bu tatlardan keyif alıyorsanız içimi hoş gelecektir.

   Reply
  • murat

   Johnnie Walker Black Label,ın içimi Jack Daniels Old No 7 ye göre biraz daha sert

   Reply
   • Ahmet

    bana jack nedense daha sert içimli geldi . aromaların farklılığından olabilirmi acaba

 2. Sencer Sayan

  Teacher’sla kiyaslarsak aradaki fiyat farki genel deneyim farkiyla dogru orantili mi sizce? Ben deneyim olarak ikisini benzettigim icin boyle bir kiyaslama yapiyorum.

  Reply
  • & Viski

   Arada benzerlikler olsa da kesinlikle çok ayrı viskiler. Fiyata etki eden çok değişken var ama Black Label daha üst seviye bir viski. Premium kategorisinde yer almasa da bence oraya koyarsak hiç sırıtmaz. Yan yana tatma şansınız olursa fark daha net anlaşılabilir.

   Reply
   • Sencer Sayan

    Teşekkürler. İlk fırsatta ikisini bir de yan yana deneyeceğim.

   • Ozan S

    Günlük tüketim için vazgeçilmezim. Fiyat performans olarak bakıldığında ideal viski diyebilirim.

  • Arif

   Siz söylemeden önce ben de bu iki viskiyi damak olarak benzetmiş idim. Teachers kolay içimi ile ucuz viskiler arasında cazip. Ayrıca damakta black label hissiyatı veriyor. Ama kıyaslarsam black label bana daha tuzlu, derin, kompleks ve alkollü bir his veriyor. Bir acemi veya kokteyl kullanıcısı için öğretmen viskisini, ehli keyif için ise siyah etiketli şişeyi tavsiye ederim.

   Reply
 3. Emrehan

  Biskinin en iyi mezesi bence viskidir, münavebeli içtiğinizde tüm tatları alıyorsunuz.

  Reply
 4. Serhat

  Bu viskiyi yıllardan beri çok severek tüketirim. Ama son yıllarda şişeler arasında tad farkları hissediyorum. Aynı tarihlerde aldığım şişelerde dahi bu durumla karşılaştım. Sizin düşüncenizi merak ediyorum.

  Reply
  • Baris Mercan

   Karşılaştığım bir durum değil, açıkçası olması da pek mümkün değil. Aynı viskiyi 2 ayrı kadehe koyup yan yana tatsanız bile bazen farklı gelebiliyor, bunun biraz algılarla ilgili olabileceğini düşünüyorum.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.