Dünyanın en çok satan harmanları arasında yer alan Johnnie Walker Black Label, aynı zaman markanın çıkardığı ilk ekspresyon olma özelliğini de taşıyor.

Black Label ilk olarak 1865 yılında “Walker’s Old Highland” adı ile piyasaya sürülmüş. 1905 yılına kadar bu isimle satılan ekspresyon 1905 yılında “Extra Special Old Highland” adını almış. Bu adını da sadece 4 yıl taşıyan ekspresyon, 1909’da markanın imaj yenileme çalışmaları kapsamında bugünkü adını almış.

En genci 12 yaşında olmak üzere yaklaşık 40 farklı viskinin harmanında oluşan Johnnie Walker Black Label’ın merkezinde, markanın diğer ekspresyonlarında olduğu gibi Speyside maltı Cardhu bulunuyor. Black Label harmanında Cardhu’ya ek olarak, Islay bölgesinden Lagavulin, Caol Ila ve Talisker gibi maltları da barındırıyor.

Johnnie Walker Black Label (12 yıllık İskoç Harmanı, 40% abv)

Burun: Vanilya, bal ve meşe notalarına ek olarak tarçın ve lezzetli bir is kokusu. Kuru incir ve üzüm gibi notalar da almak mümkün.

Damak: Vanilya, tarçın ve meşe aromalarına karamel, badem ve çikolata gibi tatlı tatlar eşlik ediyor. Burunda olduğu gibi damakta da isli notalar mevcut. İsli ve tatlı aromalar müthiş bir dengede. Ağzı kaplayan, ipeksi ve yağlı bir yapıya sahip.

Bitiş: Kuru üzüm ve baharat notalarının eşlik ettiği isli ve uzun bir bitiş.

Genel: İçerken adeta bir malt viski içiyormuşsunuz hissi veren güçlü karakteri ve birçok damak tadına uyum sağlayabilecek dengeli yapısıyla Black Label, en çok tercih ettiğim harmanlar arasında yer alıyor.

Oldukça zengin bir harman olan Johnnie Walker Black Label, aynı zamanda fiyat-performans olarak da en başarılı ekspresyonlardan biri diyebilirim.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Johnnie Walker Tadım notları…

Blade Runner 2049 için özel tasarlanan “Johnnie Walker Black Label The Director’s Cut” ekspresyonu…

Johnnie Walker’ın ikonik yürüyen adam logosunun hikayesi…

Johnnie Walker Black Label
İsli, tatlı ve meşemsi aromalar... Denge denildiğinde aklıma ilk gelen harmanlardan biri. Gerçek bir klasik!
Burun89%
Damak90%
Bitiş89%
Genel89%
89%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (111 Votes)
46%

2 Responses

 1. Alper

  Jack Daniel’s No.7 ile karşılaştırırsanız hangisi daha sert bir içime sahipti?

  Cevapla
  • & Viski

   İki viski de karakter açısından oldukça farklı. İçim olarak bakarsak iki ekspresyon için de kolay içimli diyebilirim. Black Label hem denge, hem de aroma zenginliği açısından önde olduğunu düşünüyorum. Fakat belirgin isli ve baharatlı tatlara sahip. Bu tatlardan keyif alıyorsanız içimi hoş gelecektir.

   Cevapla

Bir Yorum Yazın