Dalmore Cigar Malt Reserve, puro meraklısı viski tutkunları için çıkarılmış özel bir ekspresyon. %44 alkol seviyesine sahip Cigar Malt Reserve NAS (yıl belirtilmemiş) viski kategorisinde yer alıyor.

Bu ekspresyon, Dalmore’un 2009 yılında üretimine son verdiği Dalmore Cigar Malt‘ın devamı niteliğinde. Yeni ekspresyonun eskisinden en büyük farkı %40’dan %44’e çıkan alkol oranı ve modernleşen şişe tasarımı.

Eski Dalmore Cigar Malt Şişesi

Dalmore’un “Burun” lakaplı efsanevi baş damıtımcısı Richard Paterson tarafından yaratılan Dalmore Cigar Malt Reserve, 3 farklı fıçıda olgunlaştırılıyor: Amerikan beyaz meşe, Matusalem Oloroso şeri ve Cabernet Sauvignon şarap fıçıları.

Dalmore Cigar Malt Reserve’ü ilk kez sevgili “Keyif Adamı” Koray’ın (Whisky Monster) Stil sahibi tadımlar etkinliğinde tatma fırsatım olmuştu.

Dalmore Cigar Malt Reserve (İskoç Single Malt, %44 abv)

Burun: Taze, ferah ve tatlı bir burna sahip. Malt, karamel, bal ve çikolataya ek olarak kuru meyveler ve bisküvi.

Damak: Kremamsı ve tatlı. Kuru meyveler, karamel, çikolata ve naneye ek olarak portakal, şeri ve tarçın. Damağı hafif yakan kül tadı almak da mümkün.

Bitiş: Tatlı uzun bir bitiş. Kuru meyvelere ek olarak portakal ve tarçın.

Genel: Dalmore Cigar Malt Reserve oldukça kompleks ve aromatik bir karaktere sahip. Bunda 3 farklı fıçıda olgunlaşmış olmasının rolü büyük. Tatlı aromalar yoğun olsa da bunu çok dengeli bir şekilde sunuyor.

Cigar Malt Reserve’ü bir puro ile deneme fırsatım olmadı. Bu nedenle markanın bu ekspresyonun puro ile iyi gittiği önermesini henüz test edemedim. Fakat, farklı bloglardan edindiğim izlenime göre, Dalmore Cigar Malt Reserve özellikle puro meraklısı viski tutkunlarının denemesi gereken bir ekspresyon.

Dalmore’un gümüş geyik sembolünün hikayesi…

Diğer Dalmore tadım notları…

Dalmore Cigar Malt Reserve
Burun84%
Damak85%
Bitiş84%
Genel85%
85%Overall Score
Reader Rating: (5 Votes)
91%

Leave a Reply

Your email address will not be published.