1909 yılında George ve Alexander Walker kardeşler tarafından piyasaya çıkarılan Johnnie Walker Red Label, %40 alkol seviyesine ve yaklaşık 4 yıllık olgunlaşma süresine sahip bir harman.

Red Label, 1900’lü yılların başında farklı bir isimle piyasada hali hazırda bulunuyordu: “Special Old Highland Red Label”. Bu ekspresyon markanın o yıllardaki kendini yenileme çalışmalarının bir parçası olarak hem isim hem de biçim değiştirerek ve günümüze kadar geliyor.

35 farklı malt ve tahıl viskinin ustalıkla harmanlanması sonucu ortaya çıkan JW Red Label’ın merkezinde Speyside bölgesinden meyvemsiliği (özellikle armut ve kayısı) ile bildiğimiz Cardhu bulunuyor.

Johnnie Walker Red Label (İskoç Harman, 40% abv)

Burun: Oldukça meyvemsi. Elma, armut ve tarçına gerilerden gelen çok az is eşlik ediyor. Alkolü keskin bir şekilde hissediyoruz. Bekledikçe meyvemsi notalar kendini daha çok gösteriyor.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da oldukça tatlı ve meyvemsi. Elma, tarçın, meşe, bal ve karamel. Alkolün keskinliği halen belirgin.

Bitiş: Orta uzunlukta, is ve tarçın.

Genel Yorum: JW Red Label oldukça meyvemsi, biraz köşeli ve çok az da isli bir İskoç harmanı. Kendisinden daha dengeli ve kompleks harman ve maltların biraz gölgesinde kalsa da, fiyatına ve çok kolay bulunur olmasına takılmadan keyifle içebileceğiniz bir klasik.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Johnnie Walker tadım notları…

Johnnie Walker markası hakkında tüm merak ettikleriniz…

Johnnie Walker Red Label
Oldukça meyvemsi, biraz köşeli ve çok az da isli bir İskoç harmanı.
Burun74%
Damak73%
Bitiş73%
Genel74%
74%Overall Score
Reader Rating: (84 Votes)
56%

2 Responses

    • veviski

      Üretici firmanın tercihi. Aynı şişenin hem bilyeli, hem de bilyesiz versiyonları olabiliyor.

      Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.