1824’te Helen ve John Cumming çiftinin kurduğu Cardhu damıtımevi İskoçya’nın Speyside bölgesinde bulunuyor. Damıtımevinin standart ekspresyonu Cardhu 12, 40 alkol seviyesine sahip ve 12 yıl olgunlaştırılmış bir Single Malt. Kelime anlamı “Black Rock/Kara Kaya” olan Cardhu, şişe tasarımıyla da oldukça dikkat çekici bir görüntüye sahip.

Cardhu’nun aynı zamanda, Johnnie Walker harmanları içerisinde yer alan ana maltlardan birisi olduğunu da belirteyim. (Johnnie Walker Tadım Notları)

Cardhu 12 (İskoç Single Malt, 40% abv)

Burun: Cardhu 12 daha ilk koklamada armut! dedirtiyor… Armuta ek olarak bal, vanilya, kayısı ve çok az is. Oldukça tatlı, adeta bir parfüm gibi.

Damak: Damakta da burunda olduğu gibi meyvemsi. Tatlı notalara malt, meşe ve tarçın eşlik ediyor. Oldukça kolay içimli, yuvarlak.

Bitiş: Meyve, bal ve meşe notalarının hakim olduğu kısa bir bitiş.

Genel: Sade, lezzetli ve oldukça kolay içimli bir İskoç maltı. Speyside bölgesinin alışılagelmiş meyvemsiliğini başarılı şekilde yansıtan ekspresyon, Single Malt kategorisine giriş niteliğinde bir viski.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Cardhu damıtımevi başta olmak üzere Speyside bölgesine yaptığım geziden notlarım…

Cardhu 12
Sade, lezzetli ve oldukça kolay içimli bir İskoç maltı. Speyside bölgesinin alışılagelmiş meyvemsiliğini başarılı şekilde yansıtan Cardhu 12, Single Malt kategorisine giriş niteliğinde bir viski.
Burun81%
Damak80%
Bitiş79%
Genel80%
80%Overall Score
Reader Rating: (24 Votes)
71%

Leave a Reply

Your email address will not be published.