Geçtiğimiz günlerde İskoçya’dan viski meraklılarını heyecanladıracak bir haber geldi.

Özellikle Islay tutkunlarını ilgilendirecek olan habere göre, Ardnahoe damıtımevi resmi olarak kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Islay bölgesinin 9. damıtımevi olma özelliğini taşıyan Ardnahoe, adanın kuzeydoğu kıyısında, Bunnahabhain ve Caol Ila damıtımevlerine yakın bir bölgede bulunuyor.

2018’in Ekim ayında üretime başlayan Ardnahoe damıtımevi, ilk fıçısını 9 kasımda doldurarak olgunlaşmaya bırakmıştı.

Damıtımevi geçtiğimiz günlerde ise kapılarını ziyaretçilere açtı. Ardnahoe yöneticileri yılda yaklaşık 20,000 ziyaretçi beklediklerini belirtiyorlar.

Bağımsız şişeleyici Hunter Laing & Co.’nun sahibi olduğu Ardnahoe damıtımevinin maliyetinin yaklaşık 14 milyon £ olduğu söyleniyor.

Ardnahoe damıtımevindeki viski üretim süreci Bruichladdich‘in efsanevi baş damıtımcısı Jim McEwan‘a emanet edildiğini de belirtelim.

Marka yetkililerinin söylediğine göre Ardnahoe viskileri, klasik Islay karakterine yenilikçi bir açıdan yaklaşacak.

Ardnahoe damıtımevinden çıkacak viskilerin turba karakterine ek olarak meyvemsi, kremamsı olacağı ve olgunlaştırma sürecinde eski Bourbon ve Şeri fıçıları kullanılacağı belirtiliyor.


Bu yazı ilginizi çektiyse;

Islay bölgesi ve damıtımevleri hakkında detaylı bilgi almak için “Islay Viskileri Hakkında Her Şey” yazıma göz atabilirsiniz!

Leave a Reply

Your email address will not be published.