Bu hafta Neolokal’de viski & yemek eşleşmesi üzerine harika bir yemeğe katıldım. “Extra Gastronomy” projesi kapsamında düzenlenen yemekte, Le Proche ödüllü Şef ve Neolokal’in kurucusu Maksut Aşkar‘ın müthiş menüsünü tatma fırsatım oldu.

Extra Gastronomy’ye özel hazırlanan menüde her bir yemek ile viski eşleştirilmesi yapılmış.

Gecenin menüsüne geçmeden önce çok kısaca Extra Gastronomy projesinden bahsetmek istiyorum.

Extra Gastronomy projesi kapsamında, Türkiye ve Dünyanın önde gelen şefleriyle çalışılarak viski ve yemek üzerine çok özel menüler yaratılıyor. Bu şekilde viskinin sadece tek başına tüketilmesi gereken bir içki olmaktan daha çok, gastronomik açıdan birçok yemekle eşleşebilecek bir içki olduğu vurgusu yapılıyor.

Projenin bu seneki ayağı için 3 farklı restoranda, birinden yetenekli 4 özel şefle çalışılmış: İsmet Saz, Diego Guerrero, Maksut Aşkar ve Ali Ronay.

25-26 Nisan tarihlerinde TOI’de İsmet Saz ve Diego Guerrero, 29 Nisan’da Neolokal’de Maksut Aşkar ve son olarak 30 Nisan’da Swissotel Gabbro’da Ali Ronay’ın yemek sunumları ile bu seneki Extra Gastronomi projesi oldukça iddialı bir proje olmuş.

Yemekteki menüye gelecek olursak…

Şefimiz Maksut Aşkar’ın hazırlamış olduğu menü şu şekildeydi:

Maksut Aşkar gibi gastronomi konusunda uzman bir şefin sunmuş olduğu yemekleri detaylı bir şekilde yorumlayacak bir damağım olduğunu düşünmüyorum. Bu nedenle menüdeki yemekleri tek tek yorumlamak yerine çok kısaca kendi damağıma en uygun eşlemelerden bahsetmek istiyorum.

Menüde en çok hoşuma giden eşleşme elmalı ve soğanlı üveyik buğdayı ve trüf mantarı ile servis edilen kuzu sırt oldu. Tattığımız viskinin baharatlı yapısı etin ağızda çok güzel bir şekilde dağılmasını sağlarken, tatlı et sosuyla Şeri aromaları müthiş bir uyum yakalamış.

Benzer bir şekilde, yemek sonunda servis edilen frambuaz tozu, hindistan cevizi kreması ve bezesiyle birlikte sunulan, yeşil çayla fümelenmiş Valrhona Frigo tatlısı da tatlı kuru meyve aromalarını barındıran viskimiz ile oldukça uyumluydu.

Menüde yer alan füme alabalık ve fener sunumlarını tek başlarına çok başarılı bulsam da, yumuşak tatlara sahip bu iki yemeğin, viski karakterinin yanında biraz pasif kaldığını düşünüyorum.

Yemek boyunca şefimiz Maksut Aşkar ve İçki & Yemek Eğitmeni Oğul Türkkan‘ın viski ve yemek eşleşmesi üzerine yaptığı paylaşımlar geceyi çok daha keyifli bir hale getirdi.

Viski & Yemek Eşleşmesi Üzerine

Viski ve yemek eşleşmesi son yıllarda viski dünyasında oldukça popüler bir konu. Birçok markanın bu konu üzerine farklı çalışmalar ve iletişimler yaptığını görüyoruz. Ülkemizde de benzer bir çalışma yapıldığını görmek ve bu konuya ciddi bir emek verildiğini görmek gerçekten çok güzel.

Viski ve yemek eşleşmesi üzerine yazılabilecek çok fazla başlık var. Belki önümüzdeki günlerde bu konu özelinde ayrıca bir yazı da paylaşabilirim. Fakat şimdilik kısaca şunu söyleyebilirim ki, birçok konuda olduğu gibi viski & yemek konusunda da en önemli unsur damak tadınız!

Ben şu ana kadarki denemelerimde, yağlı balıklar ile isli viskilerin, et yemekleri ile de bol karamelli dolgun viskilerin benim damak tadıma uygun olduğunu gördüm. 

Farklı yemekleri farklı viskilerle deneyerek kendi damak tadınızı keşfetmeye çalışmanın, viski & yemek konusunda bilgi edinmenin en iyi ve keyifli yolu olduğunu düşünüyorum.

Slainte!

Fotoğraflar için Burçin Ergünt‘e çok teşekkürler.


Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer tadım ve etkinlikler için…

Leave a Reply

Your email address will not be published.