Dünyanın en çok satan İskoç viski markası Johnnie Walker’ın 18 yıllık ekspresyonu olan Platinum Label, harmanında yoğun olarak Speyside maltlarını barındırıyor. %40 alkol seviyesi ile şişelenen Platinum Label, markanın eski baş harmancısı Jim Beveridge tarafından yaratılmış.

Johnnie Walker Platinum Label, 2017’nin ortalarında Johnnie Walker 18 adıyla satışa sunulmaya başlandı. Yapılan bu değişilik ile, “18 yıl” ibaresini ön plana çıkarmak amaçlanmış. İki viskinin içeriği bire bir aynı olduğunu belirteyim.

Johnnie Walker Platinum Label (Blended Scotch, %40 abv)

Burun: Oldukça tatlı ve meyvemsi. Portakal, vanilya, kuru üzüm, badem ezmesi ve meşe ön planda. Burnu hiç yormuyor, yumuşak ve lezzetli. Ahşap ve çok hafif ise ek olarak reçel diye adlandırabileceğim şekerli notalar.

Damak: Tatlı ve meyvemsi aromalar yine belirgin. Portakal, kuru üzüm ve vanilya. Buruna kıyasla biraz daha baharatlı. Oldukça yumuşak ve dolgun. Adeta damağı kaplıyor.

Bitiş: Orta uzunlukta, meyvemsi ve hafif baharatlı.

Dolgun ve yumuşak yapısıyla Johnnie Walker Platinum Label keyif alarak tükettiğim harmanlardan biri. Özellikle portakal, meşe ve reçelimsi notalarını çok sevdiğimi söyleyebilirim.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Johnnie Walker Tadım Notlarım için…

Johnnie Walker’a dair her şey…

Johnnie Walker Platinum Label
Burun86%
Damak86%
Bitiş86%
86%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.