Kavalan Single Malt, yeni kurulan bir marka olmasına rağmen son yıllarda uluslararası viski yarışmalarında aldığı ödüllerle adını sıkça duymaya başladığımız Tayvan markası Kavalan’ın standart ekspresyonu. Amerikan meşe fıçılarında olgunlaştırılan Kavalan Single Malt, yıl ibaresiz olarak %40 alkol derecesiyle şişeleniyor.

Kavalan viski üretimini Tayvan’ın Yilan eyaletinde bulunan King Car damıtımevinde yapıyor. 2005 yılında kurulan ve 2008 yılında ilk şişelemesini yapan damıtımevinde üretim süreçlerini genel olarak İskoçya’ya benzetebiliriz. Yılda yaklaşık 10 milyon litre gibi ciddi bir üretim kapasitesine sahip damıtımeviyle ilgili en çok dikkat çeken detay ise meleklerin payı* oranının yani olgunlaşma sırasında buharlaşma oranının %15’lere kadar çıkabiliyor olması (Aynı oran İskoçya’da %2 civarında). Sıcak iklimin sebep olduğu bu durum ilk bakışta olumsuz gibi görünse de, markaya aynı zamanda hızlı bir olgunlaştırma ortamı sağlamış da oluyor.

*Meleklerin Payı: Yıllar boyunca fıçılarda bekleyen viskinin her yıl belli bir oranda buharlaşarak havaya karışması. (Bakınız: Viski Terimler Sözlüğü)

Kavalan Single Malt (Tayvan Single Malt, 40% abv)

Burun: Vanilya, narenciye ve tropik meyve notaları. Özellikle hindistan cevizi ve vanilya çok belirgin diyebilirim. Bunlara zarif bir meşe kokusu eşlik ediyor. Parfümsü ve canlı.

Damak: Burunda olduğu gibi tropik meyveler ve narenciye belirgin. Bu tatlara tatlı baharatlar ve meşe eşlik ediyor. Kremamsı ve dolgun.

Bitiş: Vanilya, narenciye ve tarçın ile orta ile uzun arası bir bitiş.

Genel: Tropik meyve ve meşe karakterinin belirgin olduğu zarif ama bir o kadar da dolgun bir ekspresyon. Burundan bitişe kadar hissedilen aromatik ve dengeli yapısı oldukça başarılı.

251220

Bu yazı ilginizi çektiyse;

A’dan Z’ye tüm tadım notlarım…

Kavalan Single Malt
Tropik meyve ve meşe karakterinin belirgin olduğu zarif ama bir o kadar da dolgun bir ekspresyon. Burundan bitişe kadar hissedilen aromatik ve dengeli yapısı oldukça başarılı.
Burun86%
Damak85%
Bitiş85%
Genel86%
86%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (11 Oy)
65%

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.