Kavalan Single Malt, yeni kurulan bir marka olmasına rağmen son yıllarda uluslararası viski yarışmalarında aldığı ödüllerle adını sıkça duymaya başladığımız Tayvan markası Kavalan’ın standart ekspresyonu. Amerikan meşe fıçılarında olgunlaştırılan Kavalan Single Malt, yıl ibaresiz olarak %40 alkol derecesiyle şişeleniyor.

Kavalan viski üretimini Tayvan’ın Yilan eyaletinde bulunan King Car damıtımevinde yapıyor. 2005 yılında kurulan ve 2008 yılında ilk şişelemesini yapan damıtımevinde üretim süreçlerini genel olarak İskoçya’ya benzetebiliriz. Yılda yaklaşık 10 milyon litre gibi ciddi bir üretim kapasitesine sahip damıtımeviyle ilgili en çok dikkat çeken detay ise meleklerin payı* oranının yani olgunlaşma sırasında buharlaşma oranının %15’lere kadar çıkabiliyor olması (Aynı oran İskoçya’da %2 civarında). Sıcak iklimin sebep olduğu bu durum ilk bakışta olumsuz gibi görünse de, markaya aynı zamanda hızlı bir olgunlaştırma ortamı sağlamış da oluyor.

*Meleklerin Payı: Yıllar boyunca fıçılarda bekleyen viskinin her yıl belli bir oranda buharlaşarak havaya karışması. (Bakınız: Viski Terimler Sözlüğü)

Kavalan Single Malt (Single Malt Taiwanese Whisky, 40% abv)

Burun: Vanilya, narenciye ve tropik meyve notaları. Özellikle hindistan cevizi ve vanilya çok belirgin diyebilirim. Bunlara zarif bir meşe kokusu eşlik ediyor. Parfümsü ve canlı.

Damak: Burunda olduğu gibi tropik meyveler ve narenciye belirgin. Bu tatlara tatlı baharatlar ve meşe eşlik ediyor. Kremamsı ve dolgun.

Bitiş: Vanilya, narenciye ve tarçın ile orta uzunlukta bir bitiş.

Tropik meyve ve meşe karakterinin belirgin olduğu zarif ama bir o kadar da dolgun bir ekspresyon. Burundan bitişe kadar hissedilen aromatik ve dengeli yapısı oldukça başarılı.

25122020

Kavalan Single Malt
Burun83%
Damak83%
Bitiş83%
83%Overall Score

One Response

 1. Tim Timmer

  Uzun zamandir denemek istiyordum ama bir turlu denk gelmiyordu.
  Kaddim bir dostum Taiwandan getirmis dun denk gelince beraber ictik.
  Turkiyeden icen deneyen varmi diye merak edip baktim ve sizin tadim notunuz ilgimi cekti cunku % 100 ayni fikirdeyim.
  Tropic bir tat geliyor ardindan vanilya evet ama ben sizden farkli olarak baskin bir
  Cacao tadi aldim , ozellikle bitiste agizda kalan baskin bir cacaou tadi var.
  ilk 1-2 bardaktan sonra bu yillanmamis single malt ise digerleri ne acaba dedirtiyor ama sonradan alisinca siradanlasiyor.
  Kendi segmentinde iyi bir wiskhy olabilir ama asla ust segment bir viski degil.
  En ust seviyesi , Aberlour 12 veya Glenrothers 12 ile kiyaslanabilir.
  Herkesin bir damak notasi var derler ya , farkli segment evet ama sanirim benim single maltdaki acik ara favorim Balvenie 21 Portwoodu hicbirisi gecemeyecek ki buna Macallan 18 Double Cask veya 1988 cikisli Glenfarclas 25 dahil…
  Zaman zaman keske icmeseydim diyorum cunku her single malt ictigimde onunla kiyaslama yapiyorumki bu cok yanlis.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.