Laphroaig Quarter Cask, Islay bölgesinde bulunan damıtımevinin 5-6 yıl kadar Amerikan eski Bourbon fıçılarda olgunlaştırdıktan sonra Quarter Cask denilen daha ufak fıçılara alarak, birkaç ay süreyle finish (bitiş) verip 48 alkol derecesiyle şişelediği ekspresyonu.

Laphroaig damıtımevi ve Islay bölgesi hakkında detaylı bilgi için bu yazıma göz atabilirsiniz!

Laphroaig Quarter Cask (Scotch Single Malt, 48% abv)

Burun: Bol turba, is ve iyot aromalarıyla beraber vanilya, meşe ve hafif narenciye kokuları. Kadehin havalanmasıyla muz, bitter, tarçın, malt ve karamel gibi zengin tatlı aromalar.

Damak: Turbalı, isli ve kömürümsü tatlar yoğun. Burundaki iyotsu tatlar damakta azalırken, baharatlı ve biberli tatlar belirginleşiyor. Özellikle zencefil çok baskın. Bununla beraber karamel ve elma gibi tatlı aromalar da öne çıkıyor. Dolgun ve kremamsı bir yapıda. Dengeli.

Bitiş: Kül, biber, meşe ve orta ile uzun arası kuru bir bitiş.

Genel: Laphroaig Quarter Cask genel olarak çok başarılı bulduğum bir ekspresyon oldu. Özellikle yaşını düşündüğümüzde, zengin aromaları, dengesi ve dolgun yapısı gerçekten şaşırtıcı. Burada ufak fıçıların etkisini çok net bir şekilde görüyoruz.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Laphroaig tadım notlarım…

veviski.com’daki tüm isli viskiler için…

Laphroaig Quarter Cask
Laphroaig Quarter Cask genel olarak çok başarılı bulduğum bir ekspresyon oldu. Özellikle yaşını düşündüğümüzde, zengin aromaları, dengesi ve dolgun yapısı gerçekten şaşırtıcı. Burada ufak fıçıların etkisini çok net bir şekilde görüyoruz.
Burun85%
Damak84%
Bitiş84%
Genel85%
85%Overall Score
Reader Rating: (6 Votes)
86%

Leave a Reply

Your email address will not be published.