Viskinin başkenti İskoçya’yı lüks bir trenle gezmek, farklı damıtımevlerine gezerek nadir fıçılardan özel viskiler denemek… Kulağa harika geliyor değil mi?

İskoçya’nın lüks tren firması Belmond Royal Scotsman ve ünlü tadım kulübü The Scotch Malt Whisky Society (SMWS) bir araya gelerek her viski severin hayallerini süsleyecek son derece lüks bir viski yolculuğu tasarladılar. 21 Temmuz itibariyle yapılmaya başlanacak olan tren turuna katılanlar, 5 yıldızlı bir otelin olanaklarına sahip bir trende konaklamanın yanı sıra uzmanlar eşliğinde damıtımevlerini gezerek viski tadımı yapabilecekler.

Program dahilinde her gün şefler tarafından özenle hazırlamış 3 öğün yemek, peynir tabağı, kahve, çay gibi ikramlarla beraber sınırsız içki servisi de bulunuyor. Trende bir de spa olduğunu söylemiş miydim?

Photo Credit: Belmond Royal Scotsman

Damıtımevi olarak ise Tomatin, Macallan ve Tullibardine belirlenmiş. Bu damıtımevleri viski uzmanları eşliğinde gezilip, özel seçilen fıçılardan (Single Cask) tadımlar yapılacak. Programa katılanlar 1 yıllık SMWS üyeliğine de hak kazanmış olacaklar.

Buraya kadar her şey kulağa harika geliyor değil mi? Böyle bir turun maliyeti nedir diye merak ediyorsanız, hemen onu da paylaşayım. 3 tarih opsiyonlu olarak duyurulan 4 gecelik programın (Temmuz-Ağustos-Ekim) Ekim opsiyonu için kontenjan dolmuş bile. Temmuz ve Ağustos turlanın başlangıç fiyatı yolcu başına £6,200. 12 ile çarpmanıza yardım edeyim, yaklaşık 75 bin TL. Lüks bir tur olduğunu söylemiştim…

Belki bu kadar lüksü olmaz ama önümüzdeki günlerde İskoçya turlarına dair sizlere bazı güzel haberlerim olacak. Takipte kalınız, Slainte!

Illustration: Catherine Chen

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Viskinin başkenti Speyside’a yaptığım geziden notlarım…

İskoçya’nın Lowland bölgesine yaptığım geziden notlarım…

Leave a Reply

Your email address will not be published.