Mackmyra Intelligens AI-01, İsveçli damıtımevi Mackmyra’nın yapay zeka (AI) teknolojisi kullanarak yarattığı bir ekspresyon. Evet, yanlış okumadınız yapay zeka…

Mackmyra bu proje için teknoloji devi Microsoft ve AI üzerine uzmanlaşmış bir firma olan Fourkind ile işbirliği yapmış. Proje kapsamında, Microsoft’un oluşturmuş olduğu bir cloud (bulut) platformuna, viski üretimi (maltlama, fermantasyon, damıtım ve diğer tüm aşamalar…), Mackmyra’nın tarihi, iç süreçleri, eski ekspresyonları, satış rakamları, müşteri tercihleri gibi veriler girilmiş. Yapay zeka algoritmaları, Cloud platformuna girilen bu verileri birtakım analizlerden geçirerek 70 milyon farklı viski formülü ortaya çıkarmış ve bu formüller arasından da tüketicilerin en çok beğenebileceği formülü seçmiş.

Proje kapsamında ortaya çıkan ilk formülün adı Mackmyra Intelligens AI-01. 5000 şişe üretilen ekspresyon, 30, 100 ve 200 litrelik eski Bourbon, İsveç ve Amerikan meşe fıçılardan çıkan viskilerin harmanından oluşturulmuş.

2019’da katıldığım London Whisky Show‘da tatma fırsatı yakaladığım ekspresyon, bu alanda ilk olması nedeniyle beni de çok heyecanlandıran bir viski olmuştu. Mackmyra Intelligens AI-01’in şişesinin üzerinde Master Blender kısmında “Artificial Intelligence” yazması dikkatimi çeken bir detay olmuştu.

Mackmyra Intelligens AI-01 (İsveç Single Malt, %46.1 abv)

Burun: Vanilyanın fazlasıyla baskın olduğu meyvemsi, hafif ve düz bir burun. Vanilya kokusunu bal, elma, citrus ve çok hafif de meşe takip ediyor. %46.1’lik alkol derecesini çok hissettirmiyor.

Damak: Elma, üzüm, şeftali, kuru incir, citrus aromalarının belirgin olduğu oldukça meyvemsi bir damak. Burundan farklı olarak biraz daha baharatlı diyebilirim. Tarçın ve meşe. Kolay içimli ve dengeli.

Bitiş: Meyvemsi ve hafif kuru, kısa-orta uzunlukta bir bitiş.

Hikayesi ve detaylarıyla fazlasıyla ilgi uyandıran bu ekspresyon için genel olarak dengeli, meyvemsi ve yumuşak bir viski diyebilirim. Burunda düz bir karakter sunması ve kısa bitişi ise olumsuz tarafları… Viski üretmek için makinaların hala insan dokunuşuna ihtiyacı var gibi… Henüz endişe etmeye gerek yok…

290919

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Hindistan, İtalya, Tayvan veya Avustralya gibi ülkelerden viskilerin tadım notları…

Mackmyra Intelligens AI-01
Burun78%
Damak79%
Bitiş77%
78%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.