Singleton bir single malt (tek malt) markası. Bildiğiniz üzere bir viskiye single malt diyebilmemiz için viskinin tek bir damıtım evinde üretilmiş olması gerekiyor. Bu marka özelinde burada istisnai bir durum söz konusu…

Singleton portföyünde 3 farklı damıtımevinde ürettiği ekspresyonları barındırıyor. Bunlar; Dufftown, Glen Ord ve Glendullan. Bu damıtım evlerinde üretilen viskiler Singleton markası altında sunulsa da isimlerinde ufak bir değişiklik ile raflardaki yerlerini alıyorlar: Singleton of Glen Ord, Singleton of Glendullan ve Singleton of Dufftown.

Bu tadım notunda İskoçya’nın Speyside bölgesinde bulunan Dufftown damıtım evinde üretilen Singleton’ın 12 yıllık ekspresyonundan bahsedeceğim.

İskoçya viski bölgeleri hakkında detaylı bilgi için…

Singleton of Dufftown 12 (İskoç Single Malt, 40% abv)

Burun: Oldukça meyvemsi, tatlı bir burun. Yeşil elma, armut, bal ve meşe ön planda. Bunlara ek olarak vanilya, esmer şeker ve limon. Çok kuvvetli olmasa da otsu ve çimensi notalar da kendini hissettiriyor.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da meyvemsi aromalar baskın. Yeşil elma ve portakala ek olarak meşe ve karamel. Burundan farklı olarak damakta hafif baharatlı sıcak notalar da hissediliyor. Yumuşak, hafif kremamsı ve kolay içimli.

Bitiş: Orta uzunlukta. Vanilya, meşe ve hafif baharat.

Genel Yorum: İlk içtiğim single maltlardan biri olması nedeniyle Singleton of Dufftown 12’nin yeri benim için ayrıdır. Speyside karakterini oldukça iyi yansıtan ekspresyon, fiyat-performans açısından oldukça başarılı bulduğum bir malt viski. Yumuşak içimi ve dengeli karakteri ile malt viskiye giriş niteliğinde bir malt.

Photo Credit: blog.distiller.com

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Viski Tadım Rehberi: Viski Tadımı Nasıl Yapılır?

İskoç Viskiler Hakkında Her Şey…

Singleton of Dufftown 12
Yumuşak içimi ve dengeli karakteriyle malt viskiye giriş niteliğinde bir malt.
Burun81%
Damak80%
Bitiş79%
Genel79%
80%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (81 Oy)
50%

1 Yorum

Comment

Email adresiniz yayınlanmayacak.