Singleton markasının İskoçya’nın Speyside bölgesinde bulunan Dufftown damıtımevinin 12 yıllık şişelemesi. Bu viskiden bahsederken bu markaya özel olan ilginç bir detayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Singleton bir Single Malt markasıdır. Bildiğiniz üzere bir viskiye single malt diyebilmemiz için aranan en önemli şartlardan biri o viskinin tek bir damıtım evinde üretilmiş olmasıdır. Singleton’ın ise 3 farklı damıtımevi bulunuyor. Bunlar; Dufftown, Glen Ord ve Glendullan. Her bir damıtımevinde üretilen viskiler farklı isimler ile piyasada yer alıyor: Singleton of Glen Ord, Singleton of Glendullan ve Singleton of Dufftown. Bu farklı viskiler ilk olarak farklı pazarlara özel olarak çıkarılsa da şu an 3 Singleton şişelemesini dünya genelinde bulmak mümkün.

Singleton of Dufftown 12 (Single Malt Scotch, 40% abv)

Burun: Oldukça meyvemsi, tatlı bir burun. Yeşil elma, armut, bal ve meşe ön planda. Bunlara ek olarak vanilya, esmer şeker ve limon. Çok kuvvetli olmasa da otsu ve çimensi notalar da kendini hissettiriyor.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da meyvemsi aromalar baskın. Yeşil elma ve portakala ek olarak meşe ve karamel. Burundan farklı olarak damakta hafif baharatlı sıcak notalar da hissediliyor. Yumuşak, hafif kremamsı ve kolay içimli.

Bitiş: Kısa-Orta uzunlukta. Vanilya, meşe ve hafif baharat.

Genel Yorum: İlk içtiğim single maltlardan biri olması nedeniyle Singleton of Dufftown 12’nin yeri benim için ayrıdır. Speyside karakterini oldukça iyi yansıtan ekspresyon, fiyat-performans açısından oldukça başarılı bulduğum bir malt viski. Yumuşak içimi ve dengeli karakteri ile malt viskiye giriş niteliğinde bir malt.

Photo Credit: blog.distiller.com

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Viski Tadım Rehberi: Viski Tadımı Nasıl Yapılır?

İskoç Viskileri Hakkında Her Şey…

Singleton of Dufftown 12
Burun81%
Damak80%
Bitiş79%
80%Overall Score

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published.