A Lowland blended malt from well-known bottler Douglas Laing, The Epicurean White Port Finish is the latest edition to brand’s Wood Finish series. After initially matured in traditional oak casks, this whisky is finished in a hand-selected single white Port cask from the Douro Valley in northern Portugal.

The Epicurean White Port Finish (Blended Malt Scotch, 48% abv)

Nose: Starts with citrus, honey, fresh oak and ginger, followed by vanilla, red apples and hint of anise.

Palate: Quite similar with the nose. Citrus, orange peel, ginger and oaky flavours are accompanied by black pepper, liquorice and red fruits. Sweet and dry.

Finish: A medium-long finish with dry and bitter notes. Lemon, fresh oak and ginger.

Final Comments: Starts sweet and turns into a more bitter and dry character, The Epicurean White Port Finish is an enjoyable dram with a satisfying abv level and long finish. Yet I found it a little young and too bitter at the palate, I wish to see more honey and fruits from the white port casks.

Price at the time of tasting: £54.95 – Available from Master of Malt


Ünlü bağımsız şişeleyici Douglas Laing’in Wood Finish serisinin son üyesi The Epicurean White Port Finish, geleneksel meşe fıçılarda olgunlaştıktan sonra Portekiz’in Douro vadisinden özenle seçilen tek bir fıçıda bitiş işlemi görerek 48% alkol derecesiyle şişeleniyor.

Burun: Citrus, bal, yeni meşe ve zencefil kokularına vanilya, kırmızı elma ve hafif anason nüansları eşlik ediyor. Özellikle citrus ve meşe çok belirgin.

Damak: Burunla benzer şekilde citrus, portakal kabuğu, zencefil ve meşe öne çıkan tatlar. Bu tatları karabiber, meyankökü ve hafif kırmızı meyveler takip ediyor. Tatlı ve kuru.

Bitiş: Limon, yeni meşe ve zencefil tatları ile orta-uzun arası bir uzunlukta. Kuru ve bitter.

Genel Yorumlarım: The Epicurean White Port Finish tatlı başlayıp kuru karaktere bürünen biraz genç bir görüntüde olsa da keyifli bir şişe olmuş. Yüksek alkol oranı ve uzun bitişiyle kendini hissettirse de, özellikle damakta port fıçılarından gelen karakteri biraz daha görmek isterdim.

09052023

The Epicurean White Port Finish
Burun/Nose81%
Damak/Palate80%
Bitiş/Finish80%
80%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.