The Gladstone Axe Black Axe, İskoçya’nın Highland ve Islay bölgelerinde üretilen 14 malt viskinin karışımından oluşan isli bir Malt harmanı (Blended Malt). Adını eski Birleşik Krallık Başbakanı William Ewart Gladstone’dan alan The Gladstone Axe, W.E Gladstone’un karakterinden ve bir sembol haline gelen baltasından esinlenerek ortaya çıkmış.

1860 yılında Spirits Act’in imzalayan ve viski harmanlamanın önünü açan Başbakan, viski tarihindeki en önemli figürlerden biri olarak gösteriliyor.

“Malt Harmanı” ve diğer viski türleri hakkında bilgi almak için bu yazımı okuyabilirsiniz.

The Gladstone Axe Black Axe (İskoç Malt Harmanı, 41% abv)

Burun: İlk koklamayla beraber is, karamel ve bal kokuları. Hemen ardından yanık meşe, tuz, üzüm ve elma notaları almak da mümkün. Oldukça aromatik.

Damak: Şaşırtıcı şekilde meşe karakteri çok belirginleşti. İs yerine daha çok adeta yıllanmış bir Bourbon içiyor gibiyim. Karamel, bal, tarçın, hafif üzüm sonrasında hafif isli, tuzlu, kavruk aromaları. Yoğun aromalı fakat yumuşak içimli.

Bitiş: Meşe, tarçın, karamel ve isli tatlar ile orta uzunlukta.

Genel Yorum: The Gladstone Axe Black Axe gerçekten ilginç bir viski olmuş. Burundaki aromatik, tatlı-isli karakter çok hoşuma gitti. Fakat damakta meşenin fazla baskın olması ve dengenin bozulması benim için keyfi biraz azaltan faktörler oldu.

02112021

The Gladstone Axe Black Axe
Burundaki aromatik, tatlı-isli karakter çok hoşuma gitti. Fakat damakta meşenin fazla baskın olması ve dengenin bozulması benim için keyfi biraz azaltan faktörler oldu.
Burun82%
Damak78%
Bitiş80%
Genel80%
80%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.