Tipik bir İrlandalı gibi 3 kez damıtılarak üretilen Tullamore Dew Phoenix, Pot Still, Single Malt ve tahıl viskilerin harmanından oluşuyor. İçerisinde yüksek oranda şeri fıçılarda olgunlaşmış viski barındıran Phoenix, 55 alkol derecesi ile fıçı sertliğinde şişeleniyor.

Tullamore Dew Phoenix, 1785 yılında Tullamore kasabasında yaşanan oldukça trajik bir balon kazasının anısına çıkarılmış bir ekspresyon. Phoenix (Anka Kuşu) ise kaza sonrası tekrar inşa edilen ve eski günlerine dönen kasabayı temsil ediyor.

Tullamore D.E.W Phoenix (İrlanda Harmanı, 55% abv)

Burun: Karamel, vanilya ve meşe. Odunsu notalara az da olsa çiçeksi notalar eşlik ediyor. Hafif karabiber ve baharat kokuları almak da mümkün. %55’lik alkol seviyesi kendini hissettiriyor.

Damak: Şekerli aromaları baskın. Bitter, elma ve bal. Keskin ve yoğun bir yapıda.

Ufak bir not: Tullamore Dew Phoenix’un birkaç damla su ekleyerek de tüketebilirsiniz. Bu şekilde alkolün keskinliğini kırıp geride kalan karamelize tatları daha iyi alabilirsiniz.

Bitiş: Orta uzunlukta. Alkolün keskinliği bitişte de hakim. Kuru meyveler, bekledikçe meşe ve vanilya notaları yükseliyor.

Genel Yorum: Phoenix’in markanın diğer ekspresyonlarından en belirgin farkı Tullamore’un alışık olduğumuz meyvemsi karakterinin geri planda olması.

Bu ekspresyonun meyvemsi-odunsu uyumu çok hoşuma gitti. Fakat odunsu aromaların damakta azalması ve şeri fıçı karakterinin kendini yeteri kadar göstermemesi Phoenix’in eksi yönleri…

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm İrlanda viskileri tadım notlarım…

“İrlanda Viskileri Hakkında Her Şey” yazım…

Tullamore D.E.W Phoenix
Meyvemsi-odunsu aromaların uyumu, keskin ve yoğun.
Burun84%
Damak85%
Bitiş84%
Genel85%
85%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (3 Votes)
84%

Bir Yorum Yazın