İrlanda’nın tek isli viski markası olan Connemara’nın Turf Mór ekspresyonu eski bourbon fıçılarda olgunlaştırılarak, 46 alkol derecesi ile şişeleniyor. Connemara Turf Mór, markanın standart ekspresyonu Connemara Peated Original‘a göre daha yüksek bir turba oranına sahip. Bu oran Peated Original’da yaklaşık 15 PPM iken, Turf Mór’da 50 PPM civarında.

*PPM (Phenol parts per million): Viskilerdeki turba miktarını belirten bir ölçüdür. (Daha detaylı bilgi için)

Ekspresyonun adında yer alan Turf Mór ibaresinin Kelt dilinde “Big Peat” (Büyük turba) anlamına geldiğini de belirtelim.

Connemara Turf Mór (İrlanda Single Malt, 46% abv)

Burun: Turba oldukça belirgin. İsli ve kömürümsü. Kadeh biraz havalandıkça toffee ve narenciye notaları kendini gösteriyor. Yoğun, keskin bir karakterde.

Damak: Kayısı ve kuru incir gibi meyvemsi tatlara is ve tarçın eşlik ediyor. Buna ek olarak, tane karabiber çiğnemiş gibi dili hafif yakıyor. Son olarak hafif tuzlu tatlar da aldım. Kompleks ve lezzetli.

Bitiş: Uzun bitişli. Tuzlu ve kömürümsü.

Genel Yorum: Connemara Turf Mór ekspresyonunu genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim. Özellikle damaktaki meyve-is-karabiber uyumu ve bitişteki tuzlu aromalar çok hoşuma gitti. Connemara Peated Original ile kıyaslarsak, Turf Mór’un biraz daha agresif bir viski olduğunu söyleyebilirim.

Bu yazın ilginizi çektiyse;

İrlanda Viskiler Hakkında Her Şey!

Tüm İrlanda viskileri tadım notları için…

Connemara Turf Mór
Islay karakterine sahip lezzetli bir İrlandalı...
Burun85%
Damak87%
Bitiş87%
Genel86%
86%Overall Score
Reader Rating: (3 Votes)
72%

Leave a Reply

Your email address will not be published.