Aberlour damıtımevinin 16 yıl ilk dolum Amerikan ve ilk dolum şeri fıçılarda olgunlaşmış viskileri evlendirerek (marrying) şişelediği ekspresyonu. Aberlour bu işleme “Double Matured” da demektedir.

Evlendirme (Marrying): Farklı fıçılarda olgunlaşmış viskilerin belli süreliğine bir fıçıya veya tanka alınması işlemi. Bu işlem ile tatların birbirlerine karışması amaçlanır.

Double Matured’ın altını biraz daha açmak istiyorum. Çünkü benzer terimleri, farklı fıçılarda bitiş (finish) işlemi yapılan viskiler için de markalar bulunuyor. (Örneğin: Balvenie Doublewood 12)

Aberlour 16’nın farklı, Amerikan fıçısından çıkan viskiyi bitiş işlemi için belli bir süreliğine Şeri fıçısına almaktansa, 16 yıl boyunca Amerikan ve Şeri fıçılarda beklemiş fıçıları evlendirmesi.

Marrying, finish gibi farklı viski terimlerinin anlamları için “Viski Terimler Sözlüğü”ne göz atabilirsiniz.

Aberlour 16 Double Cask (İskoç Single Malt, 43% abv)

Burun: Kuru üzüm, incir, vanilya, karamel, bal ve akçaağaç şurubu gibi tatlı aromalara tarçın, meşe, hafif malt ve bitter kokuları eşlik ediyor. Yumuşak ve dengeli.

Damak: İlk yudumla beraber dolgun ve kremamsı dokusu hissediliyor. Kuru üzüm, incir, karamel, bal, tarçın ve meşe öne çıkan aromalar. Kadehin biraz havalanmasıyla meşe, bal ve baharat tatları belirginleşiyor. Oldukça tatlı ve yumuşak içimli.

Bitiş: Orta uzunlukta. Bal, meşe, bitter ve çok hafif karabiber.

Genel Yorum: Aberlour 16 Double Cask, tatlı aromaların baskın olduğu oldukça kolay içimli ve dengeli bir ekspresyon.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

“İskoç Viskileri Hakkında Her Şey” yazıma göz atabilirsiniz.

Aberlour 16 Double Cask
Tatlı aromaların baskın olduğu oldukça kolay içimli ve dengeli bir ekspresyon.
Burun87%
Damak88%
Bitiş85%
Genel85%
86%Overall Score
Reader Rating: (9 Votes)
86%

Leave a Reply

Your email address will not be published.