Ardbeg Wee Beastie, damıtımevinin eski Bourbon ve şeri fıçılarda 5 yıl süreyle olgunlaştırdığı ekspresyonu, daha doğrusu “Küçük canavarı” (Ekspresyonun keltçe anlamı) diyelim. Bir malt viski için çok genç diyebileceğimiz bir yaşta olmasına rağmen bu yıl ibaresini şişesinin üzeride belirgin bir şekilde gösteren Wee Beastie, markanın ana portföyünde de yerini almış durumda. Ardbeg Wee Beastie, Kasım 2020 itibariyle ülkemizde de satışa sunuldu.

Ardbeg damıtımevi ve Islay bölgesi hakkında detaylı bilgi almak için bu yazıma göz atabilirsiniz.

Ardbeg Wee Beastie (Scotch Single Malt, 47.4% abv)

Burun: Genç ve isli bir viski olması nedeniyle burnumu kadehe biraz korkarak yaklaştırım, fakat beklediğim kadar vahşi bir burunla karşılaşmadım. İsli ve hafif ilaçsı karakter belirgin. Yoğun kavrulmuş kahve çekirdeği ve yanık karton. Hemen arkasından vanilya, armut ve limon gibi taze ve tatlı kokular aldım. Alkol belirgin ama rahatsız etmiyor. Genç yaşına rağmen dengeli.

Damak: İsli, kavruk ve iyotsu tatlar belirgin. Oldukça sıcak ve kavurucu. Alkol burunda olduğundan biraz daha belirgin. Fakat buna rağmen kolay içimli ve dolgun diyebilirim. Biraz matarada beklemiş viskiyi anımsatan hafif metalik tatlar aldığımı da söyleyebilirim.

Bitiş: Bol tuzlu ve isli tatlar ile oldukça sıcak orta uzunlukta bir bitiş. Aromaların bitişi orta, ama sıcaklığın bitişi uzun…

Genel Yorum: Ardbeg Wee Beastie hem markadan, hem yaşından, hem de adından beklenildiği üzere vahşi bir ekspresyon. Beni şaşırtan tarafı genç yaşına rağmen özellikle burunda zengin ve dengeli bir karaktere sahip olması oldu. Damakta beklendiği üzere sıcak ve kavurucu bir karakter gösteriyor ama buna rağmen dolgun ve yumuşak içimli olması benim için yine artı puan.

Tadım notumu markanın Wee Beastie lansmanı için hazırladığı 60’ların korku filmi afişini andıran görseliyle bitiiyorum. Gerçekten harika olmuş!


Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm İskoç viskileri tadım notları…

Tüm Ardbeg tadım notları…

121120

Photo Credit: malt-review.com

Ardbeg Wee Beastie
Burun84%
Damak83%
Bitiş83%
83%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.