Teeling Small Batch Stout Cask Finish, İrlanda’nın Dublin şehrinde bulunan damıtımevinin Bourbon fıçılarda olgunlaştırdıktan sonra İrlanda’nın en ünlü Kraft biracılarından 200 Fathoms’ın Imperial Stout birası fıçılarında belli bir süre bekleterek (finish) şişelediği 46 dereceli ekspresyonu.

Teeling markası hakkında detaylı bilgi ve damıtımevlerine yaptığım geziden notlarım buradan göz atabilirsiniz.

Teeling Small Batch Stout Cask Finish (İrlanda Harmanı, %46 abv)

Burun: Yeşil elma, arpa, saman ve aseton kokuları belirgin. Kadehin havalanmasıyla cappuccino olarak adlandırabileceğim sütlü kahve ve hafif çikolata kokuları. %46’lık oran kendini belli ediyor.

Damak: Burunda olduğu gibi yeşil elma ve arpa öne çıkıyor. Arpayı biraz daha kavruk olarak tarif edebilirim. Bunlara limon, hafif portakal ve biber eşlik ediyor. Alkol oldukça belirgin. Keskin ve sıcak.

Bitiş: Portakal, kızarmış ekmek ve biber ile orta uzunlukta oldukça sıcak bir bitiş.

Genel Yorum: Meyve ve kavruk arpa karakterinin belirgin olduğu oldukça sıcak hisli bir ekspresyon. Kavruk arpa tatlarını muhtemelen Stout fıçıya borçluyuz. Özellikle damakta biraz daha gövdeli, dengeli ve daha az “sıcak” olmasını dilerdim.

171120

Bu yazı ilginizi çektiyse;

“İrlanda Viskileri Hakkında Her Şey” yazım…

Tüm İrlanda viskileri tadım notları…

Teeling Small Batch Stout Cask Finish
Teeling Small Batch Stout Cask Finish meyve ve kavruk arpa karakterinin belirgin olduğu oldukça sıcak hisli bir ekspresyon.
Burun78%
Damak77%
Bitiş77%
Genel77%
77%Overall Score
Reader Rating: (5 Votes)
70%

Leave a Reply

Your email address will not be published.