The Glenlivet Captain’s Reserve, damıtımevinin kurucusu George Smith’in büyük büyük torunu Yüzbaşı (Captain) William Grant Smith’in adına çıkarılmış bir ekspresyon. 1. Dünya savaşı sırasında orduda bulunan William Grant Smith, Glenlivet damıtımevinin kendisine miras kaldığını öğrenmesiyle savaş bittikten sonra damıtımevinin başında geçiyor. 1920-30’lu yıllarda damıtımevini yöneten “Yüzbaşı” markanın bugünlere gelmesindeki en önemli isimlerden biri olarak gösteriliyor.

Bourbon ve Şeri fıçılarda olgunlaştıktan sonra Fransız meşesi Konyak fıçılarında bitiş (finish) yapılan ekspresyon %40 alkol derecesiyle şişelenmiş.

The Glenlivet Captain’s Reserve (İskoç Single Malt, 40% abv)

Burun: İlk koklamayla beraber şeftali, kayısı, incir, üzüm gibi dolgun meyvemsi kokular. Hemen arkasından karamel ve tarçın geliyor. Ferah, meyvemsi ve hoş kokular.

Damak: Burunla kıyasladığımızda damakta baharatlı ve sıcak. Meyvemsi aromalar kendini hala kendini hissettirse de buradaki meyvemsiliği biraz daha kuru incir ve kuru üzüm olarak adlandırabilirim. Bu tatları tarçın ve beyaz biber takip ediyor. Giderek artan bir sıcaklık hissiyati var.

Bitiş: Orta ile uzun arası diyebileceğim, karamel ve tarçın ile sıcak bir bitiş.

Genel: Burunda dolgun meyvemsi, damakta ise baharat karakterinin belirgin olduğu biraz genç karakterli ama aromatik bir ekspresyon.

281120

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer The Glenlivet tadım notları…

İskoçya ve İskoç viski kültürü hakkında detaylı bilgi için…

The Glenlivet Captain's Reserve
Burunda dolgun meyvemsi, damakta ise baharat karakterinin belirgin olduğu biraz genç karakterli ama aromatik bir ekspresyon.
Burun84%
Damak82%
Bitiş81%
Genel82%
82%Overall Score
Reader Rating: (13 Votes)
73%

Leave a Reply

Your email address will not be published.