Arran Sherry Cask, damıtımevinin ilk dolum Hogshead tipi şeri fıçılarda olgunlaştırdıktan sonra %55,8 alkol derecesiyle fıçı sertliğinde (cask strength) şişelediği ekspresyon.

1996 yılında kurulan Arran adasında kurulan damıtımevi, 2019 yılında şişe ve etiket tasarımlarını değiştirerek oldukça minimal bir görüntüye kavuştu.

Viski üretiminde fıçının önemini anlattığım “Viski & Olgunlaşma” yazıma buradan göz atabilirsiniz.

Arran Sherry Cask (İskoç Single Malt, %55.8 abv)

Burun: Yoğun kuru meyve, incir, üzüm ve kırmızı meyve kokularıyla şeri karakterinin belirgin olduğu oldukça aromatik bir burun. Bu kokuları tarçın, deri, yanık meşe, tatlı tütün ve kahve kokuları takip edip ediyor. %55.8 alkol derecesi hissedilmiyor.

Damak: Burunda aldığım şeri karakterine yoğun baharatlı tatlar eklendi. Kırmızı meyve, karamel ve portakal aromalarına bitter, tarçın, karabiber, badem ve yoğun meşe eşlik ediyor. Aromatik ve sıcak.

Bitiş: Meşe, baharat, bitter ve kuru üzüm aromaları ile kuru ve uzun bir bitiş.

Genel Yorum: Arran Sherry Cask’i ilk kez Aberlour A’Bunadh Batch No.70, Edradour 10 ve Glendronach 15 gibi şeri bombalarının olduğu arkadaşlarımla yaptığımız bir tadımda deneme şansım olmuştu. Arran Sherry Cask, dolgun şeri karakteriyle kesinlikle çok keyif aldığım bir viski, fakat denge açısından en azından o gün tattığım ekspresyonların biraz gerisinde bulduğum bir şişeleme oldu. Fiyat-performans olarak ise oldukça başarılı.

151221

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Islands (Adalar) bölgesi ve İskoçya’nın diğer viski bölgeleri hakkında bilgiler…

Tüm Arran tadım notlarım…

Arran Sherry Cask
Arran Sherry Cask dolgun şeri karakteriyle kesinlikle çok keyif aldığım, fakat denge açısından biraz geride bulduğum bir şişeleme oldu.
Burun86%
Damak85%
Bitiş85%
Genel86%
86%Overall Score
Reader Rating: (3 Votes)
74%

Leave a Reply

Your email address will not be published.