Balvenie Caribbean Cask 14, İskoçya’nın Speyside’da bulunan Balvenie damıtımevinin 14 yıl Bourbon fıçılardan sonra Karayip romu fıçılarında ekstra beklettiği 43 dereceli Single Malt’ı.

İskoçya’nın viski bölgeleri ve damıtımevlerini anlattığım “İskoç Viskileri Hakkında Her Şey” yazıma göz atabilirsiniz.

Balvenie Caribbean Cask 14 (İskoç Single Malt, 43% abv)

Burun: Vanilya, elma, üzüm, passion fruit, muz, ananas… Her koklamada farklı bir meyve kokusu aldığımı söyleyebilirim. Oldukça tatlı ve meyvemsi. Bu aromalara bal, badem ve meşe eşlik ediyor. Rom fıçılarının etkisi belirgin. Dengeli ve lezzetli.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da oldukça tatlı. Karamel, vanilya, kuru üzüm, bal ve portakal… Ek olarak tarçın, esmer şeker, meşe ve badem. Kremamsı ve çok yumuşak bir dokusu olduğunu söyleyebilirim. Adeta bir likör içiyormuşsunuz hissi veriyor. Farklı tadım notların hafif isli tatların da olduğu söylenmiş ama açıkçası ben pek alamadım.

Bitiş: Meşe, vanilya, kuru üzüm tatları ile orta uzunlukta.

Genel Yorum: Balvenie Caribbean Cask 14 genel olarak tatlı, yumuşak ve keyifli bir viski diyebilirim. Burundaki zengin meyvemsi kokular ve damaktaki kremamsılık çok hoşuma gitti. Oldukça kolay içimli ve aromatik bir ekspresyon.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

“İskoç Viskileri Hakkında Her Şey”

Tüm Balvenie tadım notlarım…

Balvenie Caribbean Cask 14
Tatlı, yumuşak ve keyifli bir viski. Burundaki zengin meyvemsi kokular ve damaktaki kremamsılık çok hoşuma gitti. Oldukça kolay içimli ve aromatik.
Burun85%
Damak84%
Bitiş83%
Genel83%
84%Overall Score
Reader Rating: (5 Votes)
75%

Leave a Reply

Your email address will not be published.