1851 yılında Arthur Bell tarafından kurulan Bell’s markasının standart ekspresyonu Bell’s Original, yaklaşık 40 kadar malt ve tahıl viskinin harmanından oluşuyor.

1970’li yıllarda İskoçya’nın en çok satan harmanlarından biri olan Bell’s, şu anda özellikle İngiltere’de oldukça popüler bir marka.

Bell’s Original harmanının merkezinde Blair Athol maltı yer alırken, Dufftown, Glenkinchie ve Caol Ila da harman içerisinde öne çıkan diğer viskiler.

Harman viskiler hakkında detaylı bilgi için “Harman Viskiler Hakkında Her Şey” ve “Viski Harmanlama Sanatı” yazılarıma göz atabilirsiniz!

Bell’s Original (İskoç Harman, %40 abv)

Burun: Vanilya, karamel, bal ve elma gibi şekerli aromalara, tahıl ve hafif sentetik (sarı tüplü uhu ve gazlı bez) kokular eşlik ediyor. İlk koklamayla beraber aldığım belirgin genç alkol kokusu kadehin havalanmasıyla yumuşadı. Fakat bu havalanmayla beraber tatlı aromaların da kaybolduğunu söyleyebilirim.

Damak: Burunda aldığım karamel, elma ve vanilya aromaları az da olsa damakta da mevcut. Baharat ve tahıl karakteri baskın. Tuzlu kuruyemiş ve çok hafif meşe. Kremamsı bir viski diyemesem de damaktaki dolgunluğu bu fiyat bandında bir viskiden beklenmeyecek derecede başarılı.

Bitiş: Kısa, sıcak, kuru ve çok hafif tuzlu bir bitiş. Tatlı aromalar çok hafif kendini hissettiriyor.

Genel Yorum: Bell’s Original için genel olarak iyi bir fiyat-performans harmanı diyebilirim. Uçucu aromaları, damakta tahıl baskın karakteri ve kısa bir bitişine rağmen, kolay içimi ve dolgun yapısıyla bulunduğu fiyat bandına göre başarılı bir ekspresyon.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Harman (Blended) tadım notlarım…

Viski Çeşitleri Nelerdir?

Bell’s Original
Fiyat-performans harmanı. Uçucu aromaları, damakta tahıl baskın karakteri ve kısa bir bitişine rağmen, kolay içimi ve dolgun yapısıyla bulunduğu fiyat bandına göre başarılı bir ekspresyon. 
Burun74%
Damak72%
Bitiş72%
Genel75%
73%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (49 Votes)
61%

Bir Yorum Yazın