1851 yılında Arthur Bell tarafından kurulan Bell’s markasının standart ekspresyonu Bell’s Original, yaklaşık 40 kadar malt ve tahıl viskinin harmanından oluşuyor. Bell’s Original harmanının merkezinde Blair Athol maltı yer alırken, Dufftown, Glenkinchie ve Caol Ila da harman içerisinde öne çıkan diğer viskiler.

1970’li yıllarda İskoçya’nın en çok satan harmanlarından biri olan Bell’s, şu anda özellikle İngiltere’de oldukça popüler bir marka.

Harman viskiler hakkında detaylı bilgi için “Harman Viskiler Hakkında Her Şey” ve “Viski Harmanlama Sanatı” yazılarıma göz atabilirsiniz!

Bell’s Original (İskoç Harman, %40 abv)

Burun: Vanilya, karamel, bal ve elma gibi şekerli aromalara, tahıl ve hafif sentetik (sarı tüplü uhu ve gazlı bez) kokular eşlik ediyor. İlk koklamayla beraber aldığım belirgin genç alkol kokusu kadehin havalanmasıyla yumuşadı. Fakat bu havalanmayla beraber tatlı aromaların da kaybolduğunu söyleyebilirim.

Damak: Burunda aldığım karamel, elma ve vanilya aromaları az da olsa damakta da mevcut. Baharat ve tahıl karakteri baskın. Tuzlu kuruyemiş ve çok hafif meşe. Kremamsı bir viski diyemesem de damaktaki dolgunluğu bu fiyat bandında bir viskiden beklenmeyecek derecede başarılı.

Bitiş: Kısa, sıcak, kuru ve çok hafif tuzlu bir bitiş. Tatlı aromalar çok hafif kendini hissettiriyor.

Genel Yorum: Bell’s Original için genel olarak iyi bir fiyat-performans harmanı diyebilirim. Uçucu aromaları, damakta tahıl baskın karakteri ve kısa bir bitişine rağmen, kolay içimi ve dolgun yapısıyla bulunduğu fiyat bandına göre başarılı bir ekspresyon.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Harman (Blended) tadım notlarım…

Viski Çeşitleri Nelerdir?

Bell’s Original
Fiyat-performans harmanı. Uçucu aromaları, damakta tahıl baskın karakteri ve kısa bir bitişine rağmen, kolay içimi ve dolgun yapısıyla bulunduğu fiyat bandına göre başarılı bir ekspresyon. 
Burun74%
Damak72%
Bitiş72%
Genel75%
73%Overall Score
Reader Rating: (128 Votes)
43%

15 Responses

 1. Evren K.

  Selamlar Bell’s’i keyif ve zevk için almak isteyenlere fiyatına kanıp almamalarını tavsiye ederim. Uygun fiyatlı bir çok viskiyi günlük içim olarak denemiş biri olarak içtiğim en kötü viskinin Bell’s olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Viski içimi zevkli hangoverı olmayan bir içkidir ama ne yazıkki iki dubleden sonra baş ağrısı yapmaya ertesi günde akşam acaba ben rakı mı içtim dedirtiyor. Kesinlikle tavsiye etmiyorum.

  Reply
  • & Viski

   Ben de açıkçası Bell’s ile ilgili hep iyi yorumlar duydum. Birçoğu da yakın çevremden. Tabii herkesin yorumu farklı olabilir.

   Reply
  • Rıfat ACICI

   Ben ve çevrem yıllardır BELLS viski içiyoruz baş ağrısı diye bir şey yaptığını hiç görmedim de duymadım da.Bence fiyatina göre Türkiye de satılan en güzel viski.

   Reply
   • gizemligenc

    şu pıyasada 80 tl ye vıskı bulmuşsun öp başına koy 🙂 ama glen talloch u da beğenıyorum ben onu da deneyın

   • Berkan

    redbull ile karıştırılır mı sizce

   • Sekiçen

    Bende ilk defa içtim beğendim içimi baya güzel benim hoşuma gitti

  • Mustafa

   Ben yıllardır içiyorum.söyledikşerine katılmıyorum be ce viskilerin arasında içimi en rahat en keyif verici bir viski. Ne baş ağrısı ne bulantı hiç birini yapmıyor

   Reply
  • Arda

   Bende daha önce çok içtim ve severdim. Sürekli içtiğim Viski değildi. En son 1 litre aldım ve içtim kafası çok güzel yaptı ama ertesi gün akşama kadar baş ağrısı ve halsiz yaptı. İkinciye tekrar içtim yine aynı yaptı. Başkasına içirdim onda da baş ağrısı yaptı. Bence büyük marketlere aradan sahte içki satıyorlar. Ben asla Migros ve Carrefour dan başka yerden içki alıp içmem. Ama bu viski normal değildi.

   Reply
  • Feti

   Bence aşağılanacak bir viski değil. Kendi fiyat klasında kaliteli bir ürün.

   Reply
 2. Hakan

  Benim favorimden çıkan bir viski yazık etmişler dahada güzelleştirebilirlerdi aldım bir daha alıp içmem emeğe yazık olmuş sadece is ve alkol tadı kısa bir bitiş

  Reply
  • veviski

   Benim açıkçası pek is aldığım bir viski değil. Genç bir harman olması nedeniyle alkol karakteri belirgin ama uygun fiyatını da genç olmasına borçluyuz zaten 🙂

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.