Benriach The Original Ten, İskoçya’nın Speyside bölgesinin önde gelen damıtımevlerinden Benriach’ın 1994’de çıkardığı ilk Single Malt şişelemesi. Bourbon, Virgin oak (yeni meşe) ve Şeri fıçılarda ayrı ayrı olgunlaşan viskilerin evlendirilmesiyle (marrying) yaratılan ekspresyon, 43% alkol derecesiye şişeleniyor.

Benriach markasının Benriach The Original Ten, The Smoky Ten ve The Twelve ekspresyonlarıyla Nisan 2021 itibariyle Türkiye’ye giriş yaptığını belirteyim.

Benriach The Original Ten (İskoç Single Malt, 43% abv)

Burun: İlk koklamaya birlikte yeşil elma, armut, şeftali ve kiraz gibi meyvemsi notalar. Hemen arkasından bal, vanilya, karamel ve yanık meşe kokuları takip ediyor. Oldukça taze ve meyvemsi.

Damak: Burunda olduğu gibi meyvemsi karakter damakta da belirgin. Elma, armut, üzüm gibi meyve tatlarını bal, vanilya, elma şekeri ve hafif malt takip ediyor. Burna kıyasla biraz daha sıcak ve baharatlı bir karakterde. Tatlı ve yumuşak içimli.

BitişBaharat, elma ve meşe ile orta uzunlukta hafif kuru bir bitiş.

Speyside karakterini fazlasıyla yansıtan, yumuşak içimli, meyvemsi bir ekspresyon. Master Blender Rachel Barrie’nin yorumuyla “Speyside in a glass” / “Kadehte Speyside”.

31032021

Photo Credit: Master of Malt

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Benriach Tadım Notlarım…

İskoçya ve viski bölgeleri hakkında bilmeniz gerekenler…

Benriach The Original Ten
Burun82%
Damak81%
Bitiş81%
Genel0%
81%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.