Benriach The Smoky Ten, İskoçya’nın Speyside bölgesinin önde gelen damıtımevlerinden Benriach’ın Bourbon, Virgin oak (yeni meşe) ve Jamaika rom fıçılarda 10 yıl süreyle olgunlaştırdığı ekspresyonu. Highland turbasıyla islendirilen maltlar ve turbasız maltların harmanlamasıyla oluşturulan ekspresyon 46% alkol derecesiye şişeleniyor.

Benriach markasının Benriach The Smoky Ten, The Original Ten ve The Twelve ekspresyonlarıyla Nisan 2021 itibariyle Türkiye’ye giriş yaptığını belirteyim.

Benriach The Smoky Ten (Single Malt Scotch, 46% abv)

Burun: İlk koklamayla birlikte “barbekü sos” dedirtiyor. Daha önce hiç bir viskide benzer bir koku almamıştım gerçekten çok ilginç. Füme ve tatlı. Bal, elma, karamel, vanilya, ananas gibi tatlı kokuları meşe ve baharat takip ediyor.

Damak: Armut, elma, bal, esmer şeker ve akçaağaç tatlarına füme ve baharatlı aromalar eşlik ediyor. Tarçın ve meşe. Damakta dolgun ve yuvarlak.

BitişMeyvemsi, karamelize ve hafif isli tatlar ile uzun bir bitiş.

Burundan bitişe oldukça ilginç ve zengin bir viski. Özellikle burunda beni fazlasıyla şaşırttı. Damakta tatlı, baharatlı ve isli dengesi ve yuvarlak karakter başarılı. Hafif isli viski arayanlar için güzel bir seçenek olabilir.

31032021

Photo Credit: insidehook.com

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Benriach Tadım Notlarım…

İskoçya ve viski bölgeleri hakkında bilmeniz gerekenler…

Benriach The Smoky Ten
Burun84%
Damak83%
Bitiş83%
83%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.