The 2022-release of Bladnoch 14 Year Old single malt has been matured exclusively in oloroso sherry casks that were hand-selected by Bladnoch’s master blender Dr Nick Savage. This Lowland single malt bottled at 46.7% strength after 14 years of maturation.

Bladnoch 14 Year Old – 2022 Release (Single Malt Scotch, 46.7%)

Nose: Not surprisingly starts with beautiful sherry character. Raisin, juicy plums, red berries, orange peel and chocolate. Followed by gentle spice, leather, oak and hints of herbal notes.

Palate: Similar with the nose, palate is also sherry-forward but more oaky and spicy. Dried fruits, cherries, bitter chocolate, caramel aromas are followed by toasted oak, nuts, espresso and leather with some black pepper at the end.

Finish: Medium long finish with cinnamon, oak and black pepper.

Bladnoch 14 Year Old – 2022 Release is a delicious dram with strong sherry character with some herbal notes on the nose and oaky nuances on the palate.

Price at the time of tasting: £110 – Available from Whisky Exchange


Bladnoch 14 Year Old 2022 Release, İskoçya’nın Lowland bölgesinde bulunan Bladnoch damıtımevinin baş harmancı Dr. Nick Savage’ın özenle seçtiği oloroso sherry fıçılarda 14 yıl olgunlaştırdıktan sonra 46.7% alkol derecesiyle şişelediği ekspresyonu.

Burun: İlk koklamayla şeri karakterini fazlasıyla hissettiriyor. Kuru üzüm, dolgun siyah erik, kırmızı meyve, portakal kabuğu ve çikolata notalarına baharat, deri, meşe ve hafif otsu kokular eşlik ediyor.

Damak: Burunda olduğu gibi şeri karakteri belirgin, fakat damakta biraz daha baharatlı ve meşemsi. Kuru meyve, kiraz, bitter çikolata, karamel aromalarına yanık meşe, fındık, espresso ve deri eşlik ediyor. Damağın sonuna doğru ise karabiber beliriyor.

Bitiş: Tarçın, meşe ve karabiber aromaları ike orta uzunlukta bir bitiş.

Bladnoch’un 14 yıllık bu 2022 şişelemesi sherry karakteri seven viski tutkunlarını fazlasıyla gülümsetecek bir şişe. Dolgun şeri karakteri, burunda biraz otsu, damakta ise baharatlı ve meşemsi aromalar ile uyum içinde.

28062023

Bladnoch 14 Year Old 2022 Release
Burun/Nose89%
Damak/Palate88%
Bitiş/Finish87%
88%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.