Ichiro’s Malt & Grain World Blended Whisky, is a Blended whisky from Japanese distiller Ichiro Akuto. As the label suggests on the bottle – ‘This is worldwide blended whisky’. It’s is a blend of different malt and grain whiskies from America, Canada, Scotland, Ireland and Japan. The whiskies from Japan are distilled in Chichibu distillery.

This whisky will be under the “Japanese Whisky” category on this website, but please not that this is World Whisky, instead Japanese whisky. The regulations around Japanese Whisky makes it a little tricky to track which whisky is from Japan and which one is not, but Ichiro is one of the few brands that are quite transparent with this.

Ichiro’s Malt & Grain World Blended Whisky
(World Blended Whisky, 46.5%)

Nose: Starts sweet and floral with vanilla, coconut, pear, peach, bananas, bubble gum and honey. Not strong but I also sensed some glue and acetone in the back.

Palate: Toffee, pear, vanilla, tropical fruits and honey aromas are followed by black pepper, ginger and cinnamon. Starts sweet and creamy and turns it to a drier character with spices and hay notes.

Finish: Medium length with vanilla, honey, cinnamon and ginger.

I very much enjoyed this blend especially on the nose with its sweet and creamy character. Palate also starts very promising and showing the same creamy and delicate flavours but suddenly turns into a dry and almost astringent blend with some spice kick and grain-forward character. Still, a decent blend from Ichiro’s.

Price at the time of tasting: £69.95 – Available from Whisky Exchange


Ichiro’s Malt & Grain World Blended Whisky, farklı ülkelerden viskilerin harmanından oluşan bir “Dünya Harmanı”. Japonya’nın Chichibu damıtımevinde üretilen malt viskilerler beraber Amerika, Kanada, İrlanda ve İskoçya’dan malt ve tahıl viskilerin harmanından oluşan ekspresyon 46.5% alkol derecesine sahip.

veviski.com’da “Japon Viskileri” kategorisi altında yer alan bu viskinin bir Japon viskisi olmadığını vurgulamak isterim. Dünyanın farklı bölgelerinden viskilerin Japonya’da harmanlanıp satılması çok yaygın bir uygulamadır. Her ne kadar birkaç yıl önce yapılan regülasyon değişiklileri sonrasında markalar artık bu konuda daha şeffaf olsa da, tüketicileri yanlış yönlendirmeye iten uygulamaların olduğunu görünüyoruz. Neyse ki Ichiro bu konuda en dürüst markalardan biri.

Burun: Vanilya, hindistan cevizi, armut, şeftali, muz, sakız ve bal notaları ile tatlı ve dolgun bir başlangıç. Çok yoğun olmasa da bu kokuları uhu ve aseton gibi daha çok genç Bourbon viskilerde gördüğümüz kokular takip ediyor.

Damak: Karamel, armut, vanilya, tropik meyve ve bal kokularına karabiber, zencefil ve tarçın eşlik ediyor. Burunda olduğu gibi tatlı ve kremamsı başlıyor fakat hemen sonrasında baharat ve saman aromaları ile kuru bir karaktere dönüşüyor.

Bitiş: Vanilya, bal, tarçın ve zencefil aromaları ile orta uzunlukta bir bitiş.

Bu viskinin en çok hoşuma giden tarafı burunda sunduğu tatlı ve kremamsı karakter oldu. Benzer karakteri damakta da gösteriyor, fakat bu karakter hızla kaybolarak ağızda baharatlı, kuru ve tanenli bir doku bırakıyor.

Photo Credit: whiskylifestyle.com

21062023

Ichiro's Malt & Grain World Blended Whisky
Burun/Nose83%
Damak/Palate82%
Bitiş/Finish82%
82%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.