Bunnahabhain 18, Islay bölgesinde bulunan damıtımevinin 18 yıl şeri fıçılarda olgunlaştırdıktan sonra %46,3 alkol derecesiyle şişelediği ekspresyonu.

Bunnahabhain ve Islay bölgesi hakkında detaylı bilgi için bu yazıma göz atabilirsiniz.

Bunnahabhain 18 (İskoç Single Malt, %46,3 abv)

Burun: Karamel, bitter ve tuz kokuları belirgin. Bana çok sevdiğim Sea salt Lindt çikolatasını hatırlattı. Bunları takiben deri ve meşe ve kadehin biraz havalanmasıyla hemen kendini gösteren kuru üzüm ve bal kokuları. %46,3 kesinlikle hissedilmiyor. Oldukça dengeli.

Damak: İlk yudumla beraber şeri etkisi öne çıkıyor. Şeri fıçıdan gelen kuru meyvelere tuzlu ve baharatlı aromalar eşlik ediyor. Alkol damakta biraz daha kendini gösteriyor fakat rahatsız edici değil. Dolgun, sıcak ve hafif kuru bir karakterde.

Bitiş: Tuzlu ve şerili aromalar ile sıcak, kuru ve uzun bir bitiş.

Genel: Bunnahabhain 18 özellikle burunda çok keyif aldığım bir viski oldu. Şeri fıçı ve deniz etkisi harika bir dengeyle sunulmuş. Damaktaki şeri karakteri de fazlasıyla tatmin edici.

230121

Photo Credit: whiskyinternationalonline.com

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Bunnahabhain tadım notlarım…

Bunnahabhain 18
Özellikle burunda çok keyif aldığım bir viski oldu. Şeri fıçı ve deniz etkisi harika bir dengeyle sunulmuş. Damaktaki şeri karakteri de fazlasıyla tatmin edici.
Burun90%
Damak89%
Bitiş88%
Genel89%
89%Overall Score
Reader Rating: (1 Vote)
100%

Leave a Reply

Your email address will not be published.