Kilchoman Sanaig, 2005 yılında kurulan ve Islay bölgesinin en genç 2. damıtımevi olan Kilchoman’ın Oloroso Şeri ve Bourbon fıçılardan olgunlaştırıp, yıl ibaresiz olarak %46 dereceyle şişelediği ekspresyonu.

Viski üretiminde nicelikten daha çok niteliğe önem veren Kilchoman, viski üretim sürecinin tamamını kendi tesisinde gerçekleştiriyor. Arpa yetiştirmeden su tedariğine, maltlamadan olgunlaştırmaya tüm üretim Kilchoman’da yapılıyor.

“Farm distillery” olarak da bilinen bu butik marka 2021 Şubat ayı itibariyle Sanaig ve Machir Bay ekspresyonlarıyla Türkiye’ye giriş yaptı.

Kilchoman damıtımevi ve Islay bölgesi hakkında detaylı bilgi almak isterseniz, “Islay Viskileri Hakkında Her Şey” yazıma göz atabilirsiniz.

Kilchoman Sanaig (İskoç Single Malt, %46 abv)

Burun: İlk koklamayla şeri fıçı kendini fazlasıyla gösteriyor. Kuru üzüm, kuru kayısı, şeftali, elma şekeri, karamel gibi tatlı kokuları zarif füme notalar takip ediyor. Tatlı meşe, tarçın ve beyaz çikolata olarak adlandırabileceğim dolgun kokular da aldım. Oldukça dengeli ve dolgun.

Damak: Kuru üzüm, kuru kayısı, portakal, karamel ve çikolataya, füme ve baharatlı tatlar eşlik ediyor. Damağı saran karabiber ve hafif iyotsu aromalar. Damağı sıvayan, dolgun bir karaktere sahip. Burna kıyasla damakta şeri ve baharat biraz daha belirgin.

Bitiş: Kuru üzüm, karamel ve karabiber tatları ile uzun hafif kuru bir bitiş.

Genel Yorum: Kilchoman Sanaig, hem şeri fıçı tatlarını hem de Islay viskilerini sevenleri fazlasıyla tatmin edecek dolgun, aromatik bir ekspresyon.

210221

Photo Credit: www.maltwhisky.de

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm İskoç viskileri tadım notları…

Tüm Kilchoman  tadım notları…

Kilchoman Sanaig
Hem şeri fıçı tatlarını hem de Islay viskilerini sevenleri fazlasıyla tatmin edecek dolgun, aromatik bir ekspresyon.
Burun89%
Damak89%
Bitiş88%
Genel88%
89%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (3 Votes)
93%

2 Responses

    • veviski

      Reklam olmaması adına buradan paylaşamıyorum. Dilerseniz sosyal medya hesaplarımdan danışabilirsiniz.

      Cevapla

Bir Yorum Yazın