Caperdonich 18, Chivas Brothers 2020’de çıkardığı The Secret Speyside Collection serisinin 18 yıllık isli (Peated) üyesi. American meşe fıçılarda 18 yıl olgunlaştırıldıktan sonra %48 dereceyle şişelenen ekspresyon aynı zamanda serinin en nadir üyelerinden biri olarak da dikkat çekiyor.

1898 yılında kurulan Caperdonich damıtımevi 2002’de kapılarını kapatmış ve 2010 yılında da tamamiyle yıkılmış. Geride ise çok sınırlı sayıda fıçı bırakmış. İşte Caperdonich 18 de bu çok sınırlı fıçılardan çıkıyor ve “nadir” kelimesinin hakkını fazlasıyla veriyor.

Şişenin üzerinde yer alan “Once gone, there will be never another” (Tüketildiği zaman başka bir tane daha olmayacak) ibaresi ekspresyonla ilgili bu özel detayı çok güzel özetlemiş.

Caperdonich 18 (İskoç Single Malt, 48% abv)

Burun: İlk koklamayla beraber isli karakter öne çıkıyor. Yanık meşe, deri, sedir ve eski ahşap kokularına esmer şeker, toffee ve hafif meyvemsi kokular eşlik ediyor. Kadehin havalanmasıyla tatlı karakter biraz daha belirginleşiyor. Oldukça dengeli, aromatik ve dolgun.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da turba etkisi belirgin. Yanıksı ve füme tatlara esmer şeker, toffee, zencefil ve hafif karabiber eşlik ediyor. Elma ve armut olarak tanımlayabileceğim hafif meyvemsi tatlar da aldım. Dolgun ve yuvarlak.

Bitiş: İs, zencefil ve esmer şeker ile yanıksı uzun bir bitiş.

Genel: İsli, baharatlı ve tatlı aromaları başarılı bir dengeyle sunan zengin, dolgun ve aromatik bir ekspresyon.

010121

Photo Credit: malt-review.com

Bu yazı ilginizi çektiyse;

İskoçya ve İskoç viski kültürü hakkında detaylı bilgi için…

Caperdonich 18
İsli, baharatlı ve tatlı aromaları başarılı bir dengeyle sunan zengin, dolgun ve aromatik bir ekspresyon.
Burun89%
Damak90%
Bitiş90%
Genel89%
90%Overall Score
Reader Rating: (13 Votes)
86%

Leave a Reply

Your email address will not be published.