Chivas Regal markasının 2015’in ilk aylarından çıkarmış olduğu Chivas Extra, harmanında İspanyol Oloroso şeri fıçılarında olgunlaştırılmış maltları barındırıyor.

Chivas Extra ekspresyonu, Chivas 18 Gold Signature, Chivas 25 ve Chivas Mizunara gibi markanın efsanevi baş harmancısı Colin Scott’ın imzasını taşıyor.

Nas kategorisinde (Yıl ibaresi taşımayan) bulunan Chivas Extra’nın, konumlandırma olarak Chivas 12 ile 18 arasında yer aldığını söyleyebiliriz.

Chivas Extra (İskoç Harman, %40 abv)

Burun: Kuru kayısı ve kuru üzüm gibi kuru meyvelere tarçın ve zencefil eşlik ediyor. Şeri etkisi oldukça belirgin. Bu kokuları takiben meşe, vanilya ve karamel. Yoğun ve güçlü bir viski izlenimini veriyor.

Damak: Burunda aldığım tatlı aromalar hala etkili fakat damakta baharatlı karakter daha belirgin. Kuru Meyve, tarçın, bitter ve karamel aromalarına ve hafif odunsu tatlar eşlik ediyor. Dengeli ve lezzetli.

Bitiş: Orta uzunlukta. Kuru, bitter ve tarçın.

Genel Yorum: Kuru meyve ve baharat aromalarının yoğun olduğu Chivas Extra, diğer Chivas ekspresyonlarından farklı bir görüntü çiziyor. Oldukça zengin ve güçlü bir karakteri olan Extra, içerken malt viski hissi uyandıran bir harman.

Bu yazı ilginizi çektiyse,

“Harman Viskiler Hakkında Her Şey” yazım…

Diğer Chivas Regal Tadım Notlarım için…

Chivas Regal Extra
Kuru meyve ve baharat aromalarının yoğun olduğu zengin ve dengeli bir harman.
Burun86%
Damak85%
Bitiş85%
Genel85%
85%Overall Score
Reader Rating: (24 Votes)
78%

Leave a Reply

Your email address will not be published.