Islay Mist tartışmasız en sevdiğim harman viskilerden biri! Markanın ekspresyonlarını çok beğenmem bunda önemli rol oynasa da, aslında en büyük nedenin markanın hikayesi ve markaya dair ilginç detaylar olduğunu söyleyebilirim…

Islay Mist’in kapağı bile basit görünse de aslında tarihi 800-900’lü yıllara kadar dayanan bir sembolü barındırıyor. Bu sembol İskoçya’nın en soylu ünvanlarından biri olan Adalar Lordu’nun (Lords of the Isles) mührü. Mührün adı ise “The Great Seal of Islay“

Markanın ortaya çıkış hikayesi de yine oldukça değişik…

19.yy’da İskoçya’nın Islay bölgesinde dönemin varlıklı kişilerinden olan Lord Margadale‘in 21. yaş doğumgününde misafirlere ikram edilmesi için özel bir harman yapılıyor.

Aslında doğumgününde misafirlere ilk olarak o yıllarda en popüler markalardan biri olan Laphroiag ikram edilmesi düşünülmüş. Fakat Laphroaig’un yoğun isli ve keskin karakteri nedeniyle tüm misafirler için uygun olmayacağı yorumu yapılmış.

Bu nedenle, Laphroaig’u daha farklı viskiler ile karıştırarak daha kolay içimli bir viski ortaya çıkarmak istemişler. Laphroaig merkezde bulunduğu bu harmana Speyside bölgesinden farklı malt ve tahıl viskiler eklenmiş (Glenlivet’in de bu viskilerden biri olduğu söyleniyor).

Ortaya çıkan bu harman o kadar beğeniliyor ki bu viski ilerleyen yıllarda harmanı daha büyük kitlelere ulaştırmak amacıyla bir marka yaratılıyor ve Islay Mist ortaya çıkıyor.

Islay Mist tadım notlarım için…

Bir Yorum Yazın