Compass Box’ın yeni şişelemesi Ultramarine, Caol Ila, Glendullan, Cameronbridge ve Girvan gibi malt ve tahıl viskilerin harmanından oluşan premium bir İskoç harmanı. Ultramarine, 1970 ve 1980’lerin “Old School” harman viskilerinin karakterini sunmayı amaçlayan ilginç bir şişeleme.

2022 Ağustos’ta şişelenen Ultramarine viski severlerler ilk kez Whisky Show London 2022’de buluştu. Benim de ilk kez burada tattığım bu özel şişeden sadece 5,430 adet üretilmiş. (Tadımın yapıldığı tarihteki fiyatı: £299)

Compass Box Ultramarine (Blended Scotch, 51% abv)

Burun: İlk koklamayla birlikte eski tekne kokusu olarak adlandırabileceğim hafif tuzlu, ahşapsı ve motor yağı gibi kokular aldım. Gerçekten ilginç… Bu kokuları vanilya ve karamel gibi hafif tatlı kokular takip ediyor. Kompleks.

Damak: Barbekü, kahve, baharat ve kestane balı aromaları belirgin. Burunla kıyasla damakta biraz daha baharatlı ve isli. Oturaklı ve dolgun.

Bitiş: İs, bal ve baharat aromalarıyla kuru, orta uzunlukta bir bitiş.

Genel Yorum: Burunda çok kompleks bulduğum ve beni adeta çocukluğuma götüren Compass Box Ultramarine, her ne kadar damakta biraz düz bulsam da Compass Box seçkisinin keyifli viskilerinden biri olmuş. Ultramarine’nin en büyük dezavantajı ise £299 etiketiyle fiyat-performans olarak biraz zayıf olması.

30092022

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Compass Box tadım notlarıma buradan göz atabilirsiniz.

Compass Box Ultramarine
Burunda çok kompleks bulduğum ve beni adeta çocukluğuma götüren Compass Box Ultramarine, her ne kadar damakta biraz düz bulsam da Compass Box seçkisinin keyifli viskilerinden biri olmuş. Ultramarine'nin en büyük dezavantajı ise £299 etiketiyle fiyat-performans olarak biraz zayıf olması.
Burun86%
Damak85%
Bitiş84%
Genel85%
85%Overall Score

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published.