Four Roses Small Batch Select, marka bünyesinde farklı tahıl ve maya tiplerinden üretilen 6 farklı viskinin harmanından oluşan ilginç bir Bourbon. Ortalama 6-7 yıllık viskilerin karışımından oluşan ekspresyon, 104 Proof yani 52% alkol derecesiyle şişeleniyor.

Four Roses Small Batch Select’u ilk kez markasının baş damıtımcısı Brent Elliott ile harika bir dikey tadımda deneme şansım olmuştu (Tadımdan karelere buradan göz atabilirsiniz). Markanın standart şişelemeleriyle beraber Four Roses Small Batch Select‘in son Batch’i tadarken Brent Elliott’ın Four Roses’un karmaşık üretim sürecine dair çok ilginç detaylar öğrendik. Çok kısaca özetlemek gerekirse, Four Roses 2 farklı mashbill (tahıl reçetesi) ve 5 farklı maya türü kullanarak 10 farklı Bourbon üretiyor. Bu Bourbonları farklı yüzdelerde harmanlayarak da ortaya kompleks viskiler çıkarıyorlar.

Small Batch Select’in harman detayı.

Four Roses Small Batch Select (Bourbon, 52% abv)

Burun: Burunda toffee, meşe, tarçın, vanilya kokuları ile klasik bir Bourbon karakterine kırmızı meyve, çavdar ve karanfil eşlik ediyor. 52% alkol derecesi kendini gösteriyor.

Damak: Damakta yoğun meşe, karamel, toffee, çavdar, bisküvi ve kırmızı meyve tatları. Çavdar karakteri damakta belirgin. Oldukça dolgun.

Bitiş: Meşe, baharat ve vanilya tatları ile kuru, sıcak bir bitiş.

Genel:  Four Roses Small Batch Select, genel olarak kompleks ve oldukça güçlü bir Bourbon. Özellikle burunda kadehin biraz havalanmasıyla zenginleşen görüntüsü ve güçlü damağıyla keyif aldığım bir şişe oldu.

04102022

(Tadımın yapıldığı tarihteki fiyatı: £57)

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Amerikan viskileri tadım notlarım…

Four Roses Small Batch Select
Genel olarak kompleks ve oldukça güçlü bir Bourbon. Özellikle burunda kadehin biraz havalanmasıyla zenginleşen görüntüsü ve güçlü damağıyla keyif aldığım bir şişe oldu. 
Burun86%
Damak85%
Bitiş85%
Genel85%
85%Overall Score

2 Responses

  1. Levent

    Son günlerde sitenizde çok fazla zaman geçiriyorum. Yine çok detaylı ve kıymetli bilgiler vermişsiniz. Elinize sağlık.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.