Singleton markasının İskoçya’nın Speyside bölgesinde bulunan Dufftown damıtımevinin Amerikan ve Avrupa meşe fıçılarda olgunlaştırdığı 15 yıllık şişelemesi.

Singleton ile ilgili kasabalıların kullandığı ilginç bir deyişi sizlerle paylaşmak istiyorum. Kasabalılara göre, tıpkı Roma’nın 7 tepe üzerine kurulduğu gibi, Dufftown da 7 imbik (yani damıtımevi) üzerine kurulmuştur. İşte bu damıtımevlerinden biri de Singleton markasına ait Glendullan damıtımevidir. Bu deyiş bize markanın hem bölge için, hem de İskoç viskisi için önemini fazlasıyla vurguluyor.

Singleton of Dufftown 15 (Scotch Single Malt, 40% abv)

Burun: Singleton of Dufftown’ın alışık olduğumuz meyvemsi karakteri belirgin. Elma, armut, vanilya, malt ve bal kokularına tarçın ve meşe eşlik ediyor. Tatlı ve yumuşak.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta meyvemsi ve tatlı aromalar ön planda. Elma, karamel, vanilya ve bal tatlarına meşe, fındık ve hafif zencefil eşlik ediyor. Yumuşak içimli.

Bitiş: Vanilya, meşe ve hafif baharat tatları ile hafif kuru, kısa bir bitiş.

Genel Yorum: Singleton of Dufftown 15, bir Dufftown şişelemesinden beklenen meyvemsi ve yumuşak içimi bize fazlasıyla sunuyor. 12 yıllık şişeye kıyasla burunda biraz daha oturaklı, damakta ise biraz daha baharatlı olduğunu söyleyebilirim. Bu viski için en büyük eleştirim ise beklentimden biraz daha kısa uzunlukta bir bitişi olması.

28112022

(Tadımın yapıldığı tarihteki fiyatı: £51)

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Singleton tadım notlarım…

İskoç Viskileri Hakkında Her Şey…

Singleton of Dufftown 15
Burun82%
Damak80%
Bitiş79%
80%Overall Score
Reader Rating: (1 Vote)
89%

Leave a Reply

Your email address will not be published.