Cragganmore 12, İskoçya’nın Speyside bölgesinde bulunan Cragganmore damıtımevinin standart ekspresyonu. İçinde Lagavulin 16, Talisker 10, Glenkinchie 12, Oban 14 gibi ikonik tek maltların da bulunduğu Diageo’nun Klasik Maltları Serisinde Speyside temsilcisi olarak yer alan ekspresyon, %40 alkol seviyesi ile şişeleniyor.

İskoçya viski bölgeleri hakkında detaylı bilgi için bu yazıma göz atabilirsiniz!

Cragganmore 12 (Single Malt Scotch, 40% abv)

Burun: Oldukça ferah ve hafif. Bir Speyside viskisinde bekleyeceğimiz şekilde meyvemsi bir karaktere sahip. Portakal, üzüm ve kuru incire ek olarak vanilya ve otsu notalar.

Damak: Tatlı ve otsu notalar yine ön planda. Portakal, kuru meyveler ve bala, baharat ve fındık notaları eşlik ediyor. Buruna göre damak biraz daha keskin ve sıcak, buna rağmen hala hafif bir ekspresyon olduğunu söyleyebilirim.

Bitiş: Orta uzunlukta. Tatlı, kuru incir, baharat ve çok hafif is.

Cragganmore 12 genel olarak burnu ve damağı yormayan yumuşak karakterli bir ekspresyon. Malt viskiye yeni geçiş yapanlar veya günlük hafif bir malt arayanlar için doğru bir tercih olabilir.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

A’dan Z’ye tüm tadım notlarım…

İskoç Viskileri Hakkında Her Şey…

Cragganmore 12
Burnu ve damağı yormayan, yumuşak karakterli fakat aynı zamanda kompleks bir ekspresyon. Malt viskiye yeni geçiş yapanlar veya günlük hafif bir malt arayanlar için doğru bir tercih olabilir.
Burun81%
Damak80%
Bitiş80%
Genel80%
80%Overall Score
Reader Rating: (14 Votes)
73%

Leave a Reply

Your email address will not be published.