Cù Bòcan, İskoçya’nın Highland bölgesinde bulunan Tomatin damıtımevinin sadece kış aylarında limitli sayıda isli olarak ürettiği ve farklı isimle Cù Bòcan olarak şişelediği özel bir marka. Bu ilginç markanın son şişesi olan Cù Bòcan Creation 6, hafif turbalı maltlardan üretilip Pedro Ximenez ve Rom fıçılarında olgunlaştırılarak 46% alkol derecesiyle renklendirici ilave edilmeden ve soğuk filtre edilmeden şişeleniyor.

Cù Bòcan Creation 6 (Single Malt Scotch, 46% abv)

Burun: Burunda erik reçeli, kuru kayısı, ananas, deri, karamel ve hafif isli nüanslar. Oldukça dolgun ve kompleks.

Damak: Damakta burunda olduğun biraz daha isli diyebilirim. Yanık meşe tatlarına narenciye, kiraz, ananas, kuru meyve ve zencefil eşlik ediyor. Damak isli başlayıp, rom ve şeri tatlılığıyla devam edip, meşe baharatları ile sonlanıyor. Dolgun ve yumuşak içimli.

Bitiş: Fındık, kuru üzüm ve isli nüanslar ile uzun bir bitiş.

Rom ve PX fıçı görmüş viskileri çok seven biri olarak bu 2 fıçıyı tek bir fıçıda buluşturan Cù Bòcan Creation 6’a bayıldım diyebilirim. Bu 2 fıçının başarıyla kullanılmasına bir de isli nüansların dengeli bir şekilde eklendiğini söyleyebilirim. Oldukça dolgun, kompleks ve keyifli içimi olan bir viski.

Tadılan tarihteki fiyatı: £56.25

2104024


The latest expression from Tomatin distillery, Cù Bòcan Creation #6 is a delicious and unusual combination of sherry, rum and peat. The sixth release of Cu Bocan’s Creation series matured in a combination of ex-Pedro Ximenez and ex-Jamaican rum casks. This is a lightly peated malt with 46% abv, without any colouring and chill-filtration.

Nose: Offers plum jam, dried apricot, pineapple, leather, caramel and hints of smoke. Quite complex.

Palate: Palate is smokier and spicier than the nose with citrus, cherry, pineapple, dried fruits and ginger. Palate starts smoky, followed by rum and sherry sweetness and finish with oak spices.

Finish: Finish is long with toasted oak, nuts and raisin.

A delicious, smooth and complex single malt from Cù Bòcan. I always enjoy whiskies aged in PX and rum casks but never tried a whisky aged in both with this much complexity and balance.

Price at the time of tasting: £56.25

Cù Bòcan Creation 6
Burun/Nose88%
Damak/Palate87%
Bitiş/Finish87%
87%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.