Berry Brothers & Rudd tarafından 1923 yılında kurulan Cutty Sark, viski dünyasının en ikonik markalarından biri. Yeşil şişesi, sarı etiketi ve etiketin üzerinde adını aldığı Cutty Sark gemisiyle muhtemelen birçoğumuzun aklına kazınmış bir marka. Harmanının merkezinde Glenrothes, Glen Moray ve Glen Turner maltlarını barındıran Cutty Sark, 40% alkol derecesine sahip.

Markaya adını veren Cutty Sark gemisi ise Titanik ile beraber en meşhur gemilerden biri diyebiliriz. 1869 yılında İskoçya’nın Dumbarton kasabasında inşa edilen Cutty Sark, döneminin en hızlı yelkenlilerinden biri olduğu söyleniyor. Cutty Sark adını ünlü İskoç şair Robert Burns’ün 1791 yılında yazdığı Tam o’ Shanter romanındaki Nannie Dee karakterinin takma adından alıyor. Yıllar boyunca dünyanın dört bir yanında seferler yapan Cutty Sark, şu anda Londra’da bir müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Cutty Sark (Blended Scotch, 40% abv)

Burun: Limon, bal, malt ve hafif vanilya notalarına saman, uhu ve alkol kokuları eşlik ediyor. Tatlı karakterli fakat genç bir viski olduğunu hissettiriyor.

Damak: Kolay içimli ve tatlı karakterde. Vanilya, narenciye, limon kabuğu, malt aromalarına biberli ve yanıksı tatlar eşlik ediyor. Genç ve düz karakterli burundan sonra damağı biraz daha zengin buldum.

Bitiş: Limon, tahıl ve hafif bal tatları ile sıcak ve kısa bir bitiş.

Genel: Cutty Sark genç bir harmandan bekleyeceğimiz üzere alkol karakterinin hissedildiği ama bununla beraber limon ve malt tatlarını belirgin şekilde hissettiren bir harman. Damağı burna kıyasla daha iyi bulduğumu söyleyebilirim. Buzlu içime ek olarak, Highball veya limon karakterini öne çıkarmak istediğiniz kokteyllerde tercih edilebilir.

Bu yazı ilginiz çektiyse;

Tüm Harman (Blended) tadım notlarım…

Harman viskiler hakkında detaylı bilgi için…

Cutty Sark
Cutty Sark genç bir harmandan bekleyeceğimiz üzere alkol karakterinin hissedildiği ama bununla beraber limon ve malt tatlarını da hissettiren bir harman. Damağı burna kıyasla daha iyi bulduğumu söyleyebilirim. Buzlu içime ek olarak, Highball veya limon karakterini öne çıkarmak istediğiniz kokteyllerde tercih edilebilir.
Burun68%
Damak70%
Bitiş68%
Genel70%
69%Overall Score
Reader Rating: (2 Votes)
72%

Leave a Reply

Your email address will not be published.