Kilkerran 8 Sherry Cask, İskoçya’nın Campbeltown bölgesinde bulunan Glengyle damıtımevinin Sherry fıçılarda 8 yıl boyunca olgunlaştırdıktan sonra 58.1 dereceyle fıçı sertliğinde (Cask Strength) şişelediği ekspresyonu.

Kilkerran 8 Cask Strength – Sherry Cask Matured 2022 (İskoç Single Malt, 58.1 abv)

Burun: Yoğun kırmızı meyve, karamel ve meşe notalarına deri, tütün, badem, kahve ve hafif yanıksı kokular eşlik ediyor. Meşe karakteri oldukça belirgin. Meşe kokusu için bir eski bir kitap veya antika dükkanı benzetmesi yapabilirim. Bu ekspresyonun kokusu beni direkt olarak eski usül bir fıçı deposuna götürdü…

Damak: Burundaki yoğun şeri karakteri hafif isli aromalar da ekleniyor. Kırmızı meyve, tarçın, bitter çikolata, tütün ve yanık meşe aromaları. Oldukça dolgun ve kremamsı bir yapıda, adeta bir likör içer gibi. İlk yudumlarda aldığım sıcak baharat notaları kadehin havalanmasıyla yumuşadı.

Bitiş: Likörümsü, hafif yanıksı, kuru bir bitiş. Oldukça uzun.

Genel Yorum: Kilkerran 8 Cask Strength, şeri karakteri seven viski severlerin fazlasıyla keyif alacağı bir ekspresyon. Yoğun ve yüksek alkollü bir viski olmasına rağmen oldukça dengeli buldum. Burundan bitişe kadar şeri ve is dengesi gayet yerinde. 2022’nin henüz ilk yarısında tattığım bir viski ama muhtemelen sene sonunda kendine yılın en iyiler listesinde yer bulacak gibi…

170322

Kilkerran 8 Cask Strength – Sherry Cask Matured 2022
Kilkerran 8 Cask Strength, şeri karakteri seven viski severlerin fazlasıyla keyif alacağı bir ekspresyon. Yoğun ve yüksek alkollü bir viski olmasına rağmen oldukça dengeli buldum. Burundan bitişe kadar şeri ve is dengesi gayet yerinde.
Burun89%
Damak89%
Bitiş88%
Genel88%
89%Overall Score
Reader Rating: (1 Vote)
94%

Leave a Reply

Your email address will not be published.