İskoçya’nın Highland bölgesinde bulunan Dalwhinnie damıtımevi, ülkenin en yüksek rakımlı damıtımevi olarak dikkat çekiyor. Markanın 15 yıllık ekspresyonu olan Dalwhinnie 15, %43 alkol oranı ile şişeleniyor.

Dalwhinnie 15 aynı zamanda içlerinde Talisker 10, Caol Ila 12, Lagavulin 16, Glenkinchie 12, Oban 14 gibi ikonik tek maltların bulunduğu Diageo’nun Klasik Maltları Serisinde yer alıyor.

İskoçya viski bölgeleri hakkında detaylı bilgi için bu yazıma göz atabilirsiniz!

Dalwhinnie 15 (İskoç Single Malt, 43% abv)

Burun: Oldukça ferah ve aromatik bir burun. İlk dikkat çeken notalar elma, bal, karamel ve vanilya. Gerilerde az miktarda ise ek olarak, çok sevdiğim çikolatamsı notalar da hissediliyor. Damakta kremamsı bir viski olacağının sinyallerini veriyor.

Damak: Elma, bal ve vanilya ön planda. Bunlara ek olarak, baharat ve çok hafif de is. Dalwhinnie 15 oldukça kremamsı ve pürüzsüz bir içime sahip.

Bitiş: Orta uzunlukta, meyve ve bal aromaları damağa göre belirgin şekilde azalmış olsa da hissedilir düzeyde. Baharat ve fındık ön planda.

Genel: Dalwhinnie 15, burundan bitişe her adımda tatmin edici bir ekspresyon. Zarif, yumuşak ve aromatik yapısıyla benim keyif alarak tükettiğim single maltlar arasında. Dalwhinnie 15’in fiyat/performans olarak da başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

A’dan Z’ye tüm tadım notlarım…

İskoç Viskileri Hakkında Her Şey…

Dalwhinnie 15
Zarif, yumuşak ve aromatik bir Single Malt. Fiyat/performans olarak da başarılı olduğunu söyleyebilirim.
Burun80%
Damak81%
Bitiş80%
Genel81%
81%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (10 Votes)
76%

Bir Yorum Yazın